Doğrulama

Videodaki Çift Kayganlaştırıcı Yerine Yapıştırıcı mı Sürdü?

Bulgularımız:

  • Video Polonya’da yayınlanan “Szpital” isimli dizideki bir bölümden alınmış. Dolayısıyla görüntü kurgu.
  • 2019’da yayınlanan bölümde, boşanmış bir erkeğin, kızının arkadaşlarından biriyle beraber olduğunu ve seks esnasında vücutlarının panikle kilitlendiği anı gösteriyor.
  • Bölümde “kayganlaştırıcı” ya da “yapıştırıcı” ile ilgili bir diyalog geçmiyor

İnternetçiler X.com ve Facebook’ta absürt bir videoyu yayılıma soktu. Gönderilerdeki videoda bir çiftin seks esnasında kayganlaştırıcı yerine yapıştırıcı kullandığı iddia edildi. İşbu iddia yeni değil, 2019’dan beri birçok sosyal medya kanalında dolaşımda.

@absurtolaylar: Kayganlaştırıcı süreceğine yapıştırıcı süren çift, hastaneye kaldırılmış. (Arşivli Paylaşım)
@Siyabenderr: Günün fıkra gibi haberi. Kayganlaştırıcı süreceğine yapıştırıcı süren çift hastaneye kaldırılmış (Arşivli Paylaşım)

 

Büyüteç, sosyal medyada yayılan bu iddiayı sizin için inceledi.

Kayganlaştırıcı Yerine Yapıştırıcı mı Sürdüler?

Videoda kim olduğu belirtilmeyen bir çiftin cinsel ilişki yaparken bir sedye üzerinde hastaneye giriş yaptığı görüyoruz. Daha doğrusu böyle olduğu söyleniyor. Bunu araştırmaya önce Google’da yüzeysel olarak başlıyoruz. Anahtar kelimelerle konuyu irdeliyoruz ancak herhangi bir ipucu yakalayamıyoruz. Daha sonra videodan bir görüntüsü alıp tersine görsel arama metodu ile aradığımızda, işin gerçeğine ulaşıyoruz.

Görüntü Gerçek Değil, “Szpital” İsimli Bir Yabancı Diziden

Video, Polonya televizyonu TVN’de yayınlanan Szpital (Hastane) isimli bir dizi bölümünden alınmış. Szpital 2013’den bu yana yayınlanan hastane temalı bu dizi. Kazalar, gizemli hastalıklar, gizemli ölümler, zehirlenme ve şiddete uğrama gibi durumları anlatan bir kurguya sahip.

Konuyu biraz daha araştırdığımızda, ilgili sahnenin 2019 yılında yayınlanan 782. bölümünden alındığını öğreniyoruz. Sahne TVN’in YouTube kanalında da yer almakta.

İlgili sahnede boşanmış bir adamın kızının arkadaşlarından biriyle cinsel ilişki yaşaması ve kızının eve girmesi sonucunda paniğe kapılması sonucu oluşan talihsiz bir durumu anlatıyor. Görüntüdeki erkek ve kadının vücutları o an cinsel ilişkiye girdiği için kilitleniyor ve hareket edemiyorlar. İlaveten bölümde kurgu için de olsa kayganlaştırıcı yerine yapıştırıcı kullanmaları ile ilgili bir diyalog geçmiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu