Etimoloji

“Anket” Kelimesinin Etimolojik Kökeni Nedir?

Anket Kelimesinin Kökeni Nedir? Anket Kelimesinin Etimolojisi. Anket Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

“Anket” kelimesi, Türkçeye Fransızcadan geçmiştir. “Enquête” olarak Fransızca’da kullanılan kelime, “sorgulama, araştırma, soruşturma” anlamlarına gelir. Bu kelime, Latince “inquirere” kelimesinden türetilmiştir ve “araştırmak, soruşturmak” anlamına gelir. “Inquirere” kelimesi de “in-” ön eki ve “quaerere” fiilinden oluşur. “In-” ön eki, içerisinde bulunulan durumun hareketliliğini ifade ederken “quaerere” fiili ise “sorgulamak, araştırmak, öğrenmek” anlamlarına gelir.

İlk kez 17. yüzyılda kullanılmaya başlayan “enquête” kelimesi, zaman içerisinde farklı dillerde de kullanılmaya başlamıştır. İngilizce “inquiry” ve Almanca “Untersuchung” gibi kelime ve terimler de bu kökenden gelmektedir.

“Anket” kelimesi ise Türkçede 20. yüzyılın başlarında kullanılmaya başlamıştır. Bu kelime, Fransızca “enquête” kelimesinin Türkçeleştirilmesiyle oluşmuştur. “Anket” kelimesi, özellikle anketlerin yaygınlaşması ve önem kazanması ile birlikte yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Bugün de, anketlerin yapıldığı her alanda sıkça kullanılan bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu