Büyüteç

Büyüteç nedir?

Büyüteç, bir nesneyi yaklaştırmaktan öte o nesneye farklı açılardan bakmayı kolaylaştıran bilimsel bir enstrümandır. Elbette bu kavramı böylesi kısa bir ifadeyle geçiştirmek zor. Sosyal medyanın ve haberciliğin bu kadar hızlı devinim halinde olması bu enstrümana ihtiyacı daha da fazla arttırdı. Büyüteç ise muadillerinin aksine dijital haberciliği objektif bir şekilde verip okuyucularına sunmayı ilke edinen bağımsız ve tarafsız bir organizasyondur.

Büyüteç’te neler var?

Büyüteç’in birinci ve en önemli ilkesi, geleneksel haberciliğin artık sıradan bir huyu haline gelmiş, medya ve iletişimi bir bilgi ‘çöplüğüne’ dönüştüren clickbate (oltalama) başlıklar kullanmamaktır.

Büyüteç, medyada trend olan içerik neyse onu süssüz, yalın bir halde vermeye özen gösterir. Bilindiği üzere haber platformları, mevcut haberi vermek yerine, okuyucusunun vaktini çalmakta herhangi bir sakınca görmez. Bu dolambaçlı habercilik, tıklanma kaygısından gelir. Büyüteç, bilgiye ulaşmak isteyen okuyucusuna önem verir ve ‘az ve öz’ habercilik felsefesini benimser.

Büyüteç, haber, doğruluk kontrolü ve makale yayıncılığı yapan bir platformdur. Yayıncılık bağlamında, içeriklerinde hem güncellik hem de kamuya yararlılık gayesini esas edinmiştir. Bunu yaparken tamamıyla tarafsız, şeffaf, sorgulanabilir ve sağlaması yapılabilir bir metodolojik anlayışı esas edinmiştir. Bunun yanında makalelerini oluştururken kullandığı yöntemlerde, yalnızca bir görüşe bağlı kalmayı değil, birçok görüşten kaynağa başvurmayı, uzmanlarla fikir alışverişi yapan, yeniliğe ve düzeltmelere açık, bir platformdur.

 

Büyüteçliyoruz!

 

Son düzenleme 15.03.2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu