Uncategorized

İzmir’de “Daramcık” İsminde Bir Köy Var mı?

Bulgularımız:

  • İzmir’de “Daramcık Köyü” isminde bir yerleşim yeri yok.
  • İddiaya en yakın olarak İzmir’de Kemalpaşa ilçesine bağlı “Damlacık Mahallesi” ismi verilebilir.

Twitter’da birkaç gündür bir hayli muzip bir video dolaşıyor. Söz konusu videoda bir spor yorumcusunun, seyircilerden gelen mesajları okurken bir ‘köy ismine’ denk gelmesi viral oldu. Bunun yanı sıra aynı paylaşıma Ekşi Sözlük’te de denk geldik.

İlgili yayın. Yayına bağlanan izleyici, spor yorumcusu Emre Bol olduğu belirtilen kişiye “İzmir Daramcık Köyü’nden selamlar” cümlesini söylüyor. – (Arşivlenmiş Tweet)

Videoda geçen konuşma şöyle:

“İzmir Daramcık Köyü’nden selamlar. Ayşe nereye düşüyor Daramcık Köyü… Selamlar sevgiler. Tövbe estağfurullah ya. Beni burada konuşturuyorsunuz oğlum ya…”

İzmir’de “Daramcık” İsminde Bir Köy Var mı?

Daha önce her ne kadar mizahi olarak iddia edilse de “Çekerek Boşalan”, “Domalan” gibi komik köy isimlerinin olmadığını tespit etmiştik. Google’dan bu anahtar ifadeyi aradığımızda da herhangi bir anlamlı sonuca ulaşamıyoruz. Daha sonra TÜİK’in veri tabanına giriyoruz ve İzmir’deki yerleşim yerlerinin isimlerini inceliyoruz.

Kaynak: TÜİK – adrese dayalı nüfus kayıt sistemi (Arşivlenmiş)

Ancak “Daramcık” isminde bir köye rastlayamıyoruz. İzmir’in Kemalpaşa ilçesine 14 km uzaklıkta bulunan “Damlacık” isminde bir mahalle bulunuyor. Fakat unutulmamalı ki bu bir köy değil, mahalle. Yayına katılan izleyicinin burayı mı kastettiği, yoksa trollük mü yaptığı anlaşılamadığı için bu iddiayı yanlış olarak işaretliyoruz.

Başa dön tuşu