Etimoloji

“Personel” Kelimesinin Etimolojik Kökeni Nedir?

Personel Kelimesinin Kökeni Nedir? Personel Kelimesinin Etimolojisi. Personel Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

“Personel” kelimesi, Fransızca “personnel” kelimesinden Türkçeye geçmiştir. “Personnel” kelimesi de Latince “persona” kelimesinden türetilmiştir.

“Persona” kelimesi, antik Roma tiyatrosunda kullanılan maskelere verilen isimdi. Bu maskeler, farklı karakterleri temsil etmek için kullanılırdı. Daha sonra, bu kelime “insan” anlamına gelmeye başladı ve İngilizcede “person” olarak kullanıldı.

Fransızca “personnel” kelimesi ise, 19. yüzyılın ortalarında kullanılmaya başlandı ve “bir organizasyonda çalışanların tümü” anlamına gelir. “Personnel” kelimesi, “personne” kelimesinden türetilmiştir, ki bu kelime “hiç kimse” veya “kimse” anlamına gelir. Bu nedenle, “personnel” kelimesi, bir organizasyonda çalışan herkesi ifade ederken, “personne” kelimesi hiç kimseyi ifade eder.

Türkçeye geçen “personel” kelimesi, öncelikle devlet kurumlarında ve büyük işletmelerde kullanılmaya başlandı. Günümüzde ise, herhangi bir işletmenin çalışanlarını ifade etmek için yaygın olarak kullanılan bir kelime haline gelmiştir.

Sonuç olarak, “personel” kelimesi, antik Roma tiyatrosundaki karakterleri temsil etmek için kullanılan maskelere dayanan Latince “persona” kelimesinden türetilmiş Fransızca “personnel” kelimesinden gelmektedir. “Personnel” kelimesi, “personne” kelimesinden türetilmiş ve bir organizasyonda çalışan herkesi ifade ederken, “personne” kelimesi hiç kimseyi ifade eder. Türkçede ise “personel” kelimesi, devlet kurumları ve büyük işletmelerde kullanılmaya başlanmış ve daha sonra genel olarak herhangi bir işletmenin çalışanlarını ifade etmek için yaygın olarak kullanılmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu