DoğrulamaManşet

Afrikalı Kabile Kılıçdaroğlu’nu Destekleyen Bir Video Çekti mi?

Bulgularımız:

  • Afrikalı kabilenin Kılıçdaroğlu’nu desteklediği iddiası doğru değil.
  • Video, “Globalwish” isimli bir web sitesinde yer alan video hazırlama şablonu ile yapılmış.

Türkiye 14 Mayıs’ta seçimlere girerken, sadece politik demeçler değil, birçok enteresan vakalarla da karşılaşıyor. Bugün internetçiler Twitter’da epey eğlenceli bir video paylaştı. Ancak bazı haber siteleri bu videoyu ciddiye aldı. Videoda siyahi bir grup erkeğin, CHP’nin seçim sürecinde slogan olarak kullandığı “Sana söz yine baharlar gelecek” sözünü söylediği ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun resmini sergileyerek selam gönderdiği görülüyor.

Video ilk olarak BGY isimli sayfa tarafından paylaşıldı.

(Arşivlenmiş Tweet)

Video açıklamasında şu ifadelere yer verilmekte:

Afrika kabilesinin Kemal Kılıçdaroğlu’na sevgisi. Pamuk gibi oldum.

(Arşivlenmiş Tweet)
(Arşivlenmiş Tweet)
(Arşivlenmiş Tweet)

Afrika Kabilesi’nin Kılıçdaroğlu’na Destek Amaçlı Çektiği Video Gerçek mi?

Birçok haber sitesi, bir grup erkeğin Afrikalı bir kabile üyeleri olduğunu ve Kılıçdaroğlu’nu desteklediği açıklamasıyla yayılan bu videoyu paylaşmıştı.

Videonun içinden tersine görsel arama yöntemi ile tarama yaptığımızda, videonun aslında bir hazır video şablonu olduğunu görüyoruz. Video, Globalwish isimli bir sitede oluşturulmuş. Siteden belli bir ücret mukabilinde fotoğraf ekleyip, videodaki beyefendilere istediğiniz cümleyi okutabiliyorsunuz.  Bu hizmet genellikle doğum günü kutlaması, terfi, tebrik gibi durumlarda eğlencelik mesaj göndermek amaçlı sunuluyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu