DoğrulamaManşet

Fotoğraftaki Kişi Kuran Yaktığı İçin Elleri Kangren mi Oldu?

Bulgularımız:

  • Elleri fareden geçen veba virüsü sebebiyle kangren olan ve kesilmek zorunda kalan kişi Amerikalı Paul Gaylord.
  • Görüntülerdeki diğer kişi, Norveç’te İslam Karşıtı gösteriler yapan SIAN isimli aşırı sağcı grubun lideri Lars Thorsen. Görüntülerde Thorse, Kuran yakma protestosu yapıyor.

Sosyal medyada zaman zaman anlamlandıramadığımız tuhaf paylaşımlara denk geliyoruz. Bunlardan birisi de, Kur’an-ı Kerim yaktıktan sonra elleri kangrenin olan adamın sözde görüntüsü. Efendim bu gibi iddialar bize “Kuran’ı yırtan kızın ibretlik sonu”, “Allah diyen aslan” gibi fantastik habercilik örneklerini anımsatıyor.

Kuran yaktıktan sonra elleri kangren olan adam iddiası. Tweet Kaynağı – (Arşiv)

Tweet’i paylaşan kullanıcı, gönderiye şu ifadeyi eklemiş:

Defalarca Kuran’ı Kerim’i yakan adamın, elleri Kangrene dönüşmüş ve hareket kabiliyetini elinden alan Allah tarafından intikamı alınmıştır.

Bir kişinin Kuran yaktıktan sonra elleri kangren olduğu iddiasına Büyüteç tuttuk.

Fotoğraftaki Kişi Kuran’ı Yaktıktan Sonra Elleri Kangrene mi Oldu?

Öncelikle Google’a “Kuran yaktı”, “Kangren oldu” gibi anahtar kelimeler yazıyor ve konuyu incelemeye başlıyoruz. Fakat bu aramadan herhangi bir bulguya rastlamıyoruz. Ardından fotoğraftaki kişinin görüntüsünü tersine görsel  arama metodu kullanarak aradığımızda, 2012’den bazı haberlere ulaşıyoruz.

Veba hastalığından dolayı Paul Gaylord’un Haberi. Kaynak: The Guardian.
Veba hastalığından dolayı Paul Gaylord’un Haberi. Kaynak: CBS News.

İlgili haberde fotoğraftaki kişinin isminin Paul Gaylord olduğu bilgisi yer alıyor. The Guardian’ın haberinde, Gaylord’un parmaklarının ‘vebadan’ dolayı kesildiğini belirtmiş. Haberde konuya dair şu bilgiler verilmiş:

Boğulan bir kedinin ağzından fareyi almaya çalışırken nadir bir veba vakasına yakalanan Oregonlu bir adam artık kritik bir durumda değil ve hastalık nedeniyle tüm parmaklarını kaybetme korkusundan bahsetti. Oregon kırsalındaki Prineville’den bir kaynakçı olan Paul Gaylord’un ailesi, ellerinin hücre öldürücü enfeksiyondan solgunlaştığını ve kömür rengine döndüğünü gösteren fotoğraflar yayınladı.

Öte yandan, fotoğrafta protesto eden kişinin de yine Gaylord olmadığını tespit ediyoruz.

Stop the Islamization of Norway (SIAN) isimli aşırı sağcı İslam karşıtı grup, Norveç’te bir kuran yakma eylemi düzenliyor. Grup lideri Lars Thorsen‘in görüntüsünün iddia görseli ile birebir uyuştuğunu tespit ediyoruz.

Bir haber kaynağı 2019 tarihindeki protesto için şu bilgileri vermiş:

Bu, polis müdahale etmeden önce Kuran’ın bir kopyasını yakan bir adamın bir protestocunun saldırısına uğradığı andır. Norveç’in İslamlaşmasını Durdur (SIAN) tarafından Kristiansand şehrinde düzenlenen bir gösteri, grubun lideri Lars Thorsen’in eylemi yasaklayan polis emrine rağmen Kuran’ın bir nüshasını ateşe vermesinin ardından şiddet olaylarına dönüştü.
Her iki kişinin hikayesini incelediğimizde, bu iki kişinin birbirinden farklı olduğunu anlıyoruz. Dolayısıyla iddia uydurma. İnternetçiler yine birbiriyle alakası olmayan şeyleri birleştirmiş.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu