DoğrulamaManşetPolitika

Video Fazıl Say’ın “Dombra” Şarkısını Çaldığı Anı mı Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Fazıl Say’ın piyanoda Dombra şarkısını çaldığı iddiasıyla yayılan görüntü montaj.
  • 2019’da Ankara’daki konserde kaydedilen videonun orijinal halinde Fazıl Say’ın sözü ve bestesi Aşık Veysel’e ait olan, “Kara Toprak (Black Earth)” adlı eseri çaldığı görülüyor.

Seçim dönemi hız geçmeden devam ediyor. En son milletvekili listelerinin de açıklanmasıyla, artık hem parlamento hem de cumhurbaşkanı adayları netleşmiş oldu. Ancak sosyal medyada da algı operasyonları ve hatalı siyasi demeçlerin sayısı da bir hayli arttı.

Mesela, Türkiye’nin en önemli şantörlerinden biri olan Fazıl Say hakkında paylaşılan bir video da bunlardan biri. Ara ara politik çıkışlarıyla gündeme gelen piyanist hakkında internetçiler absürt bir gönderi yayılıma sokmuş.

Mevlüt Dudu’nun Fazıl Say’ın Dombra çaldığı iddiasıyla yaptığı paylaşımı. (Arşivlenmiş Tweet)

Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Dudu’nun paylaştığı görüntülerde Say’ın Ak Parti’nin seçim kampanyaları ile özdeşleşmiş “Dombra” şarkısını çaldığı görünüyor. Peki gerçekten de Say Dombra şarkısını mı çaldı? Bunu inceledik.

Fazıl Say Piyanoda Dombra’yı mı Çaldı?

Bir kullanıcı dünyaca ünlü piyanist şantörü Fazıl Say’ın piyanoyla Dombra’yı çaldığını iddia eden bir paylaşım yapmıştı. Tabii internetçiler her gördüğü bilgiye balıklama atladığı için, bilgi doğru mu yanlış mı büyüteçlemeden inanıp yaydı. Peki gerçekten de Fazıl Say Dombra’yı çaldı mı? Bunu araştırmaya ilk etapta “Fazıl Say”, “Dombra” gibi basit anahtar sözcüklerle başlıyoruz. Google bize herhangi bir bulgu vermiyor. Ama YouTube’ta 19 Ocak 2019 tarihinde bu videonun yüklendiğini görüyoruz. Videoyu yükleyen kişi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fazıl Say’ın konserine gitti. Şöyle bir video montajlanmış, paylaşmak istedim.” Açıklamasını yazmış.

Montajlanmış video:

Bu ipucu bize, Erdoğan’ın katılım sağladığı bir Say konseri olduğunu gösteriyor. Ardından Mevlüt Dudu’nun paylaşımının altında bize bir ipucu verebilecek herhangi bir yorum var mı buna bir bakıyoruz. Ardından bir kullanıcının videonun orijinal haline dair verdiği bilgiye rastlıyoruz.

(Arşivlenmiş Tweet)

Videonun Orijinal Halinde Fazıl Say “Kara Toprak (Black Earth” İsimli Eseri Çalıyor

İlgili tarihteki haberleri incelediğimizde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekten de Fazıl Say’ın Ankara’daki konserine katıldığını teyit edebiliyoruz. Anadolu Ajansı’nın haberinde videonun tam halini görmek mümkün. Orijinal videoda Say, sözü ve bestesi Aşık Veysel’e ait olan “Kara Toprak” adlı eseri çalıyor.

 

Bahse konu iddia daha önce de Ekşi Sözlük gibi forum sitelerinde gündeme gelmiş. Dolayısıyla buradan yola çıkarak videonun mizah amaçlı kurgulandığını söylemek mümkün.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu