Doğrulama

Aamir Khan Un Poşetlerinin İçinde 15.000 Rupi Para mı Dağıttı?

Bulgularımız:

  • Aamir Khan’ın un poşetlerine 15.000 rupi gizleyip insanlara dağıttığı iddiası asılsız.
  • Aamir Khan, bu iddia daha önce gündemdeyken, Twitter hesabından böyle bir şey yaşanmadığını söyleyerek iddiaları yalanlamış.

Aamir Khan, Bollywood sineması dediklerinde aklımıza gelen birkaç isimden biri hiç şüphesiz… Geçtiğimiz günlerde internette surf yaparken kendisi ile alakalı bir paylaşıma denk geldik. Gönderi, Aamir Khan’ın içi un dolu poşetlere 15.000 rupi para gizlediğini ve insanlara dağıttığını söylüyor. Neden doğrudan ihtiyaç sahiplerine para bağışlamak yerine böylesi bir alicengiz oyunu yaptığını anlamak güç. Gelgelelim insanlar bu paylaşımın gerçek olduğunu “Büyüksün Aamir Khan!” minvalinde cümlelerle kabul etmişler bile…

“Alın bu bilgiyi napıyorsanız yapın” isimli sayfanın gönderisine eklediği açıklama şöyle:

Amir Khan ihtiyacı olan herkese 1 kg un dağıtacağını duyurdu. Yardımı az bulan birçok kişi ilgilenmedi ve almak için gelmedi. Sadece, gerçekten ihtiyacı olan insanlar geldi. Evlerine gidip un poşetlerini açtıklarında, poşetlerde 15000 rupi buldular.

 

Bu paylaşım gerçek mi yoksa tamamıyla birilerinin hit almak için uydurduğu bir hikaye mi? Merak ettik ve bu iddiayı Büyüteçledik.

Aamir Khan, Un Çuvalı İçinde Para Yardımı Yaptığına Dair Söylentileri Yalanladı

Bu iddiayı araştırmak için öncelikle Google’a “Aamir Khan”, “Flour sack” ve “15.000 rupi” gibi önemli anahtar kelimeleri yazıyor. Ardından karşımıza Hintçe dilinde yayın yapan Amarujala’nın haberinde ünlü yapımcı hakkında atılan bu iddianın 2020’den bu yana yayılımda olduğunu görüyoruz. Şu an Aamir Khan’ın Twitter adresini görüntüleyemiyoruz. Ancak hakkında yayılan bu iddiayı yalanladığı açıklama Tweeti, internet arşivinde yer alıyor.

Khan, bu durum ile alakalı şu ifadeleri kullanmış:

Arkadaşlar ben buğday çuvallarına para koyan birisi değilim. Ya tamamen uydurma bir hikaye ya da Robin Hood kendini ifşa etmek istemiyor.

Dolayısıyla bu paylaşımların serin bir hikayeden fazlası olmadığını görmüş oluyoruz. İnternetçiler yine birilerini övmek için sahte haber üretmekten imtina etmiyor anlaşılan…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu