Doğrulama

20 TL Değerinde Madeni Para Basıldı mı?

5 kuruş, 10 kuruş, 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 lira... Şimdi bir de bir yenisi daha eklendi diyorlar "20 tl" bu iddiayı analiz ettik.

Bulgularımız:

  • Merkez Bankası 20 TL’lik madeni para basmadı.
  • Üzerinde “20 TL” yazan madeni paralar, hatıra parası olarak sınırlı sayıda üretildi ve maddi bir karşılığı olmadığı için ödeme yapmak için kullanılamıyor.

Sosyal medyada bir kişi “20 tl’lik banknot basıldı” açıklamasıyla paylaşım yapmış ve bunu gören diğer internet kullanıcıları da doğru olup olmadığını sorgulamaksızın balıklama atlamış.

Türk lirasının birkaç yıldır diğer para birimlerine karşı değer kaybı, bu iddiayla karşılaşan insanların aklına “Ya doğruysa?” sorusunu getirmiş olmalı ki, bir yüzünde Ayasofya Camisi’nin silüeti bulunan bu paraların gerçek olduğunu düşünmüşler… Paralarda yalnızca Ayasofya yer almıyor. Ön yüzde 20 Türk Lirası, arka yüzünde 1453-2020 yazıyor.

Madeni paralar “Hatıra amaçlı, sınırlı sayıda” üretildi

Konuyu Google’da aradığımızda işin aslına hemencecik ulaşıyoruz. Bu paralar 29 Mayıs 2020 tarihinde Ayasofya’nın müzeden Camiye geçtiği tarihe özel olarak üretilmiş. Ve bu paralar hatıra parası, yani ödeme yöntemi olarak kullanılamıyor. Sadece 20 TL’lik bu hatıra paraları değil, ayrıca 200 TL’lik hatıra paralarına da Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün web sitesinden ulaşılabilir.

Sonuç olarak 20 TL’lik madeni para basıldığı iddiasının da üzerine kocaman bir çarpı atıyor ve tekrardan yayılmamasını ümit ediyoruz.

 

İddia Tweeti
Hazine ve Maliye bakanlığı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu