DoğrulamaManşet

Azerbaycan Binalara İsrail Bayrağı Yansıttı mı?

Bulgularımız:

  • Fotoğraf eski tarihli.
  • 2015’te kaydedilen fotoğrafta, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’na katılan İsrail takımı tebrik ediliyor.

İsrail ile Hamas kontrolündeki İzzeddin el-Kassam Tugayı arasındaki çatışmalar hız kesmeden devam ediyor. Dünya basını ise tansiyonu gittikçe yükselen savaş çemberinden görüntüler aktarıyor. Öte yandan sosyal medyada olayların sıklıkla hatalı aktarıldığını görüyoruz.

@MstSelanik: “Azerbaycan, İsrail bayraklarıyla donatılıyor…”

7 Ekim 2023’te X platformunda bazı kullanıcılar Azerbaycan’ın İsrail devletini desteklemek için binaların üzerine “İsrail Bayrağı” yansıttığını öne sürdü. Bu paylaşımlar gerçeği yansıtıyor mu yoksa uydurma mı bunu inceledik.

Azerbaycan Binaların Üzerine İsrail Bayrağı Yansıttı mı?

Öncelikle konuyu X platformu üzerinde aramaya başlıyoruz. The Azeri Times isimli bir X hesabı ilgili görüntüyü ilk kez paylaşan hesap. Paylaşımın hemen altına yorum olarak “This photo is not from today. (Fotoğraf bugünden değil)” açıklamasını yazmış.

@AzeriTimes: Azerbaijan stands with #Israel!!! *this photo is not from today.

Daha sonra görüntüyü tersine görsel arama yöntemi ile Google Lens üzerinden aradığımızda, 2015 yılında paylaşıma girdiğini görüyoruz. 30 Haziran 2015 tarihli fotoğraf, Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’na katılan İsrail takımını tebrik için düzenlen bir gösteriden ibaret.

@azconsulatela: Israeli Flag displayed on Flame Towers in #Baku honoring part. of Team Israel at @BakuGames2015 in #Azerbaijan

Sonuç olarak günümüzdeki Hamas ile İsrail arasındaki sıcak çatışmalar ile ilişkili olduğu iddiasını yanlış olarak işaretliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu