DoğrulamaKültür SanatManşetTeknoloji - Oyun

Simpsonlar’da Akıllı Telefon ve Saat Önceden Bilindi mi?

Bulgularımız:

  • Görüntüdeki akıllı telefon değil, Apple’ın 1993’te ürettiği Newton isimli bir akıllı tablet asistanı.
  • Akıllı saat ise, 1980’lerden bu yana hayatımızda var olan bir teknoloji. Seiko markasının 1982 tarihinde televizyon izlemeye olanak sağlayan bir akıllı kol saati modeli vardı.

İnternette mutlaka “Simpsonlar bunu da bildi!” minvalinde bazı paylaşımlara rastlamışsınızdır. Simpsonlar ya da orijinal adıyla “The Simpsons” 1989’dan bu yana dünyanın birçok yerinde yayında. ABD yapımı bu dizi sadece güncel ile alakalı yorumlarıyla değil, gelecek tahminleriyle de ses getiriyor.

Tabii elbette geleceği görmek imkansız. Nitekim binlerce bölüm içerisinde bazı tesadüfler mutlaka denk gelecektir kuşkusuz.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada dizi ile alakalı yeni bir ‘kehanet iddiası’ yayılımdaydı. Söz konusu paylaşımlara göre Simpsonlar dizisi, akıllı telefon ve akıllı saati 1994 ve 1995 yıllarında tahmin etmişti.

Simpsonla’rın akıllı telefon ve akıllı saati tahmin ettiği iddia edilen paylaşım. (Arşivlenmiş Tweet)

Bu durum ilgimizi çekti. Merak ettik ve buna Büyüteç tuttuk.

Simpsonlar 90’lı Yıllarda Akıllı Telefon ve Akıllı Saati Tahmin Etti mi?

Daha önce birçok kez kehanet iddialarıyla gündeme gelen dizi ile alakalı tartışmalar bitmiyor. Bazı internetçiler, bu sefer de Simpsonlar’ın akıllı telefonu yıllar öncesinden tahmin ettiğini iddia ettiler.

Öncelikle bunu araştırmak için konuyu Google’da “The Simpsons”, “Smartphone”, “1990s” gibi açıklayıcı kelimelerle arıyoruz. Fakat herhangi bir anlamlı ize rastlayamıyoruz. Daha sonra paylaşımdaki telefon sahnesini tersine görsel arama yolu ile incelediğimizde, görüntünün “Lisa on Ice” isimli bölümden olduğunu görüyoruz. Bölüm 13 Kasım 1994’te yayına girmiş. Bu tarihte elbette akıllı telefonlar hayatımıza girmemişti. 

Simpsonların akıllı telefonu tahmin ettiği iddia edilen haber içeriği. Kaynak: Hürriyet

Gelgelelim internette bu bölümün çokça kez tartışıldığını görüyoruz. Birçok haber sitesi bunu Simpsonlar’ın kehaneti olarak göstermiş ancak biraz detaylı incelediğimizde işin aslının bambaşka olduğunu görüyoruz.

Görüntülerdeki Akıllı Telefon Değil, Apple’ın Akıllı Tablet Asistanı “Newton”

İnternette yaptığımız detaylı araştırmada, görüntülerdeki telefona benzeyen aygıtın aslında bir akıllı tablet asistanı modeli olduğunu görüyoruz. 

Simpsonlar’ın akıllı telefonu yıllar öncesinden tahmin ettiği iddiası. Kaynak: CNET
Apple’ın 1993 yılında çıkardığı Newton Tablet

Newton, Apple’ın 1993 yılında duyurduğu bir kişisel dijital asistan (PDA). El yazısı tanıma özelliğine sahip bu aygıt için günümüz tabletlerinin atası diyebiliriz. Apple, bu akıllı ürünün üretimini 1998’de sona erdiriyor. 2000’li yıllara geldiğimizde de hepimizin yakından bildiği iPhone’un hikayesi başlıyor bildiğiniz gibi…

Akıllı Saatler 1980’li Yıllardan Bu Yana Var Olan Bir Teknoloji

Görüntülerde kehanet olduğu varsayımı ile yayılıma giren bir diğer husus da, “akıllı saat”. Dizide bir karakterin kolundaki saate baktığını görüyoruz. Tabii saat bildiğimiz saatlerden farklı. Günümüzdeki akıllı saatlere (smart watch) benziyor. Ancak “Simpsonlar akıllı saatleri bildi” iddiası da yanlış. Çünkü günümüzdeki gibi olmasa da, çok fonksiyonlu saatler kullanılıyordu. 

Simpsonlar’ın Akıllı Saat Teknolojisini Bildiği İddia Edilen Ekran Görüntüsü. (Lisa’s Wedding – 1995)

Örneğin 1982’de Seiko’nun ürettiği TV Watch modeli, saati göstermenin yanı sıra televizyon izlemeye de imkan veriyordu. Dolayısıyla bu model için, akıllı saatlerin atası diyebiliriz. Gerçekten de dönemine göre üst düzey bir teknoloji olduğu bir gerçek.

Seiko TV Watch – 1982

Sonuç olarak Simpsonlar’ın akıllı telefon ve akıllı saati bildiği iddiasını yanlış olarak işaretliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu