BilimDoğrulama

Mars’ta Limon Filesine Benzer Bir İnsan Çöpü Bulundu mu?

Mars'ta limon filesine benzeyen bir çöpe rastlandığı söyleniyor. Mars belediyesinin beyaz masasının telefonları susmuyor diyorlar. Doğru mu peki? İnceledik.

Bulgularımız:

  • Görüntüdeki limon filesine benzer nesnenin bir insan çöpü olduğu DOĞRU.
  • Haziran 2022’de Perseverance uzay aracının kaydettiği bu nesne, aracın iniş yaparken bıraktığı bir malzeme.

Geçmişten bugüne insanlığı en çok büyüleyen teknolojik gelişmelerin başında uzay yolculuklarının gelmesi tesadüf değil. Ne var ki insanlar olarak doğamızda mı var nedir, bilinmeyen serüvenlere olan merakımız bizim peşimizi bırakmıyor. Bize: “Gezegeni mahvettik, yeni bir mesken aramalıyız” diyebilirsiniz. Biz de sizlere: “Bu kafayla devam edersek her gittiğimiz yeri mahvederiz?” deriz. Eh, tabii okurlarımızla tartışacak değiliz. Biz burada konuşaduralım, insanlar hırsla uzay yatırımı yapmaya devam ediyorlar. Elon Musk Mars’a koloni kurmakta kararlı…

Geçtiğimiz günlerde bir fotoğraf Twitter ve Facebook’ta dolaşımdaydı. Mars’ta ‘limon filesine‘ benzer bir insan çöpü bulunduğuna dair bir fotoğraf gündemin en tepesinden bize el sallamıştı.

Perseverance’ın bıraktığı limon filesine benzeyen çöp.

Birçok internetçi bunun mümkün olamayacağını, “İnsanın ne işi var orada canım?” diyerek yanıtlamış. Bu fotoğrafa bir büyüteç tutmanın vaktinin geldiğini görüyoruz. İnceledik.

File, Perseverance Uzay Aracından Kopan Bir Parça

İnternetçiler limon filesine benzeyen bu nesnenin Mars’ta bulunan bir ‘insan çöpü’ olduğunu söylemişlerdi. Paylaşımı yapan hesaplardan biri, daha önce ele aldığımız iddialarda da isminden sıkça karşılaştığımız ‘Uzayı Keşfet’ isimli hesaptı. Paylaşımda şu ifadeler yer alıyor.

Perseverance Mars’ta insan çöpü buldu. Limon filesine benzeyen enkaz parçası iniş bölgesinden yaklaşık 2 km uzakta ve yaklaşık 8 cm civarında.

Perseverance 2020 Mars Projesi kapsamında yapılan bir keşif aracı… Bu araç, mars yüzeyine 18 Şubat 2021’de iniş yaparak kızıl gezegende daha önce yaşam izi olup olmadığını araştırmaya başladı. Bunun yanında Perseverance, bir de Ingenuity isminde bir drone’a sahip. Aynı zamanda bu minik araç, Dünya dışında uçan tek pervaneli araç olma unvanına sahip. Perseverance’ın görevinin en az bir Mars yılı (687 gün) sürmesi düşünülüyor. 

Gelelim bu çöp parçasının hikmetine… İnterneti biraz didiklediğimizde, bu limon filesi muhabbetinin haziranda, yani bundan birkaç ay önce de sosyal medyayı meşgul ettiğini görüyoruz. Gelgelelim NASA, uzay aracı Perseverance’ın 20 Haziran 2022’de kaydettiği bu fotoğraf ile ilgili şu açıklamayı yapmış:

EDL enkazı parçası tespit edildi. Aşağıdaki Sol 474 (20 Haziran 2022) Navcam görüntüleri, bir hafta boyunca bir yerden diğerine hareket eden bir enkaz parçasını göstermektedir. Bu özel malzeme parçası alışılmadık bir şekle sahipti ve Mastcam-Z yüksek çözünürlüklü bir görüntü Sol 477’de (23 Haziran 2022) yakalayana kadar kesin olarak tanımlanmadı. Enkazın termal battaniyelerde yaygın olarak kullanılan bir Dacron ağ malzemesi parçası olduğu doğrulandı.

NASA, 2020 Mars sayfasında, bu görüntüdeki tanımlanamayan cismin, bir Dacron ağ malzemesi olduğunu belirtmiş. Bu malzeme, Perseverance’ın yüzeye güvenli bir iniş yapması için yüzeye bıraktığı bir modül. Bunun dışında sitede yer alan diğer çöp fotoğraflarını incelediğimizde, Perseverance’ın ne kadar pasaklı bir uzay aracı olduğunu görüyoruz. Neredeyse adım attığı her yere bir çöp parçacığı bırakmış kendisi.

Perseverance’ın Mars yüzeyine bıraktığı çöpler:

2004 yılında fırlatılan Opportunity’nin başlığı.

Sonuç olarak, daha önce haziran ayında da gündeme gelen, bir limon filesine benzeyen bu nesnenin bir insan çöpü olduğuna dair yayılan iddiaları DOĞRU olarak işaretliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu