Doğrulama

Görüntüler Kanada’da Kaydedilen bir UFO’yu mu Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Video 2020’den bu yana yayılımda.
  • 2020’de ABD’nin New Jersey eyaletinde kaydedilen videodaki cisim, Goodyear şirketinin keşif balonu.
  • Goodyear, Amerikan futbolu maçının kuşbakışı fotoğraflarını çekmek için balon uçurduğunu söylüyor.

Ülkemizin birçok ilini sarsan Kahramanmaraş depremleri gündemin hala en tepesinde. Birçok ilden taziye mesajları ve yardım kampanyaları durmaksızın enkaz bölgesine akıyor. Henüz depremlerin acısı dinmemişken bir diğer endişe verici habere daha denk geldik.

(Arşivlenmiş Tweet)

İnternetçiler ve haber kanalları, Kanada’da bir UFO’nun kayda alındığına dair bir videoyu mütemadiyen paylaşıyor. İnsanlar da haklı olarak “başımıza daha ne felaket gelecek derken bu geldi” minvalinde yorumlar yapıyor.

Bu görüntünün perde arkasına bir Büyüteç tutalım dedik.

Kanada’da Kaydedilen UFO Görüntüsü Gerçek mi?

İnternetçiler malum, felaket tellallığı yapmayı seven bir grup. Bu nedenle paylaştıkları gönderileri ciddiye almadan önce doğruluğunu teyit etmek bu açıdan önemli. Bunun için öncelikle Kanada’da kaydedildiği iddia edilen bu sözde UFO görüntüsünü incelemeye başlıyoruz.

Araştırmaya tersine görsel arama yöntemini kullanarak başlıyoruz. Bu şekilde 2020 yılından bazı sonuçlar karşımıza çıkıyor.

UFO Görüntüleri 2020’de de Yayılımdaydı

UFO olduğu iddiaya konu olan cismin 2020’de de ABD’nin New Jersey eyaletinde görüldüğü şeklinde yayılımdaydı. Bazı tabloid* haber kaynakları yine bu tanımlanamaz cismin dünya dışı varlıkları taşıyan bir uzaylı gemisi olabileceğine dair sahte içerikler üretmekten kaçınmamış.

Ancak işin rengi farklı. Bu görüntü ne uzaylı gemisi, ne de bir UFO… Görüntülerdeki Goodyear’ın keşif balonu.

Videodaki cisim, Goodyear Şirketinin Keşif Balonu

O yılın haberlerini kurcaladığımızda, New Jersey sakinlerinin tepelerinde uçan bu tanımsız nesne hakkında bir sürü teori üretmişler. Fakat gerçek bambaşka…. Bu uçan cisim, aslında üzerinde bilboard asılı bir zeplin. O gün, NFL(Amerikan Futbol Ligi)’de New York Giants ve Pittsburgh Steelers maçı var. Tam da o gün dünyaca ünlü lastik üreticisi Goodyear şirketi keşif balonunu havada uçuruyorken kameralara takılmış anlayacağınız.

Goodyear’ın keşif balonunun uzaktan görünümü, tıpkı karikatürize bir UFO’ya benziyor:

Goodyear’ın Keşif Balonu

Insider’a ulaşan bir Goodyear yetkilisi, o gün gerçekten de Jersey’de futbol maçının havadan görüntülerini çekmek için uçuş gerçekleştiğini söylemiş.

Kaynak: Insider (Arşivlenmiş)

Bu iddia daha önce gündeme geldiğinde bir doğruluk kontrol organizasyonu olan Snopes.com’da incelemişti.

  • Tabloid: Sansasyonel ve magazinel haberleri veren gazeteler, haber kanalları.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu