DoğrulamaManşet

Fotoğraf, Antarktika’da Ortaya Çıkan Bir UFO’yu mu Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Görüntüler Zach Heishman tarafından, “Midjourney AI” isimli bir yapay zeka tabanlı görsel oluşturma uygulaması ile tasarlanmış.

UFO fotoğrafları ve videoları zaman zaman gündeme geliyor. İnsanlar, genellikle 144p çözünürlükteki bu görüntülere inanmakta zorlanıyor. Fakat belli bir kesim var ki, işi gücü UFO araştırması yapmak… Hatta bu yüzden kendilerini “ufolog” olarak tanımlıyorlar. Geçtiğimiz günlerde bazı komplo teorisyenleri, Antarktika‘da bir UFO fotoğrafının çekildiğini iddia ettiler.

(Arşivlenmiş Tweet)
(Arşivlenmiş Tweet)

Fotoğraf, bir UFO görüntüsü klasiğine uymuş, dolayısıyla epey düşük çözünürlüklü. Kullanıcı paylaşımına şu açıklamayı iliştirmiş:

Antarktika. 1945 – 1950 Antarktika’nın keşfe kapalı olmasının nedeni bu olabilir m? Soruyorum: Geçmiş zamanda yaşayan insanlar, yaşadıkları mağaralara çizdikleri resimler ile bize ne anlatmak istiyorlardı? İnsan görmediği birşeyi çizebilir hayal edebilir mi?

Kullanıcı, fotoğrfın 1945 ile 1950 arasında bir tarihe işaret ettiğini belirtmiş. Peki gerçekten de karlar üstündeki tanımalanaman bu tanımlanamayan uçan nesne (UFO), dünya dışı bir uçan gemi mi?

Buna Büyüteç tuttuk.

Görüntüler Gerçek bir UFO’ya mı Ait?

Öncelikle bunu öğrenmek için Google’a “UFO”, “Antarktika”, “Real footage” gibi bazı anahtar kelimelerle araştırma yapıyoruz. Ancak herhangi bir anlamlı bilgiye ulaşamıyoruz. Daha önce benzer iddialar paylaşıma girmiş ancak işbu fotoğrafa dair bir bulgu henüz kaynaklara düşmemiş. Ardından aramamızı genişletmek için tersine görsel arama yöntemi ile görseli veri tabanında aratıyoruz.

Aramamız sonucunda bu görüntünün yapay zeka ile oluşturulduğu sonucuna ulaşıyoruz.

Zach Heishman isimli bir kullanıcı bu görseli Ocak 2023’te “AI Art Universe” isimli bir grupta paylaşmış. “Antarktika Sırları” başlıklı bu görsel, Midjourney AI ile yaratılmış.

Daha önce, Yunan arama kurtarma personelinin bir depremzede çocuk ile yan yana gösteren fotoğrafın da Midjourney AI yazılımı sayesinde yaratıldığını ortaya çıkarmıştık. Midjourney AI, birçok konsepti bir araya getirerek yapay zekanın gücüyle yeni bir tasarım ortaya koyma altyapısına sahip bir yazılım.

Zach Heishman, bilim kurgu ve korku ögelerini bir araya getiren bir yapay zeka sanatçısı. Kendi portfolyosunda benzer tarzda tasarımlarına ulaşmak mümkün:

Zach Heishman’ın Artstation profili.

Sonuç olarak Heishman’ın bu tasarımının çözünürlüğü UFO paylaşımı olacak şekilde bilerek düşürülüp sonra paylaşıldığını görüyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu