Doğrulama

Video, Jüpiter ve Uydularını mı Gösteriyor?

Uzay fotoğrafları kimin ilgisini çekmez ki? Jüpiter ve iki uydusunun geçişi, kayda alınanlardan. Bakalım bu hareketli görüntüler gerçek mi.

Bulgularımız:

  • NASA çalışanı Kevin M. Gill tarafından düzenlenen bu görüntüler, yüzlerce fotoğrafın bir araya getirilip hareket verilmesiyle oluşturulmuş. Görselliği iyileştirmek için bazı dijital dokunuşlar yapılmış. Dolayısıyla görüntüler DOĞRU.

Twitter’da ‘Evreni Merak Ediyoruz’ isimli bir hesap, geçtiğimiz günlerde bir video paylaşmış ve “Gezegenlerin dansı” açıklamasını düşmüştü. Görüntüler gerçekten güzel… İnsan bunun gibi gök cisimlerine baktığında en nihayetinde ‘Dünya’ denen garabet gezegenin aslında ne kadar küçük bir kaya parçası olduğunu anlıyor.

Jüpiter’in etrafındaki iki adet gök cisminin “Io” ve “Europa” uyduları olduğu değişik hesaplar tarafından dile getirilmiş. Ancak hesap makinesinden bir tık iyi çekim kalitesine sahip telefon kameralarına sahip sahip bazı internet kullanıcılarının “Bu video nasıl çekildi acaba?” yorumlarıyla ister istemez karşılaşıyoruz.

Bu fotoğrafın nereden geldiğini araştırıp ortaya koyalım dedik. Sizin için çalışıyoruz !

İddia Edilen Tweet ve videosu (TIK)

Video, yüzlerce fotoğrafın bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş

Tweetin altındaki ‘kimden’ kısmından videoyu paylaşan kişiyi buluyoruz. Kevin M. Gill tarafından paylaşılan bu görüntüleri Google’a sorduğumuzda, NASA Jet Propulsion Laboratory’de çalışan bilim insanı Kevin M. Gill’in, Cassini Uzay Aracı‘ndan elde ettiği yüzlerce fotoğrafı bir araya getirmesiyle oluşturduğunu anlıyoruz. Gill’in tweeti, bizzat profilinde yer alıyor.

Snopes’a konuşan Gill, görüntülerin gerçek olduğunu ve 2001’de birkaç saat süresince çekilen fotoğrafların hareketlendirmesiyle yaratıldığını söylemiş. Yine de bu hareketli görüntülerin üzerine daha güzel görünmesi için görsel düzenleme yapıldığını eklemiş.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu