DoğrulamaManşet

Fotoğraf Depremzedeler İçin İnşa Edilen Konutları mı Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Fotoğraf depremzedeler için yapılan konutları göstermiyor.
  • Fotoğraf, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Antalya Manavgat yangınında evi zarar görenler vatandaşlar için inşa ettiği konutları gösteriyor. Konutlar Kasım 2022 itibarıyla hak sahiplerine teslim edilmiş.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 2 aydan fazla bir süre geçti. Politikacılar 14 Mayıs Genel Seçimlerine yoğunlaşırken, bölgedeki insanlar, koşulları iyi olmayan yerlerde yaşamaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz gün Misvakcaps’in paylaştığı bir Tweet’in 8 bin civarı beğeni ve 430 bin civarı görüntülenme aldı. Tweet’te şu ifade yer alıyordu:

Depremzedeler için yapılan ilk köy konutları Ramazan Bayramı’nda teslim ediliyor.

Yaparsa Reis yapar!

@Misvakcaps’in Paylaşım Tweet’i

Deprem bölgesindeki depremzedeler için yapıldığı iddia edilen konutların görüntüsü (Arşivlenmiş Tweet)

Depremzedeler için yapılan köy konutlarını gösterdiği iddiasıyla paylaşılan tweet sadece bununla kalmıyor. Twitter’da “Özgür Adam” rumuzlu kullanıcı da aynı paylaşımı daha evvelinde yapmış.

Bu iddiayı Büyüteçliyoruz.

Fotoğraf, Depremzedeler İçin İnşa Edilen Konutları mı Gösteriyor?

Öncelikle Google’da “Depremzede” ve “Konutlar” gibi anahtar kelimelerle konuyu arıyoruz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, afetin etkilediği 11 ilde 119 bin 739 konutun inşa edileceğini açıklamış. Depremzedelere konutların ne zaman teslim edileceği yönünde net bir bilgi yok. “1 yıl içerisinde” teslim edileceğine dair bir açıklama yapılmış. Gelgelelim henüz yapımı gerçekleşmemiş ve bitmemiş projenin fotoğrafının nereden geldiğine dair bir bulguya rastlayamıyoruz.

Daha sonra tersine görsel arama yöntemi ile fotoğrafları arıyor ve işin gerçeğine ulaşıyoruz.

Fotoğraftaki Konutlar Antalya Manavgat’ta Yangında Etkilenenler İçin Yapılmış

Tersine görsel arama yöntemi sonucunda işbu fotoğrafın 2022 tarihli haber makalelerinde kullanıldığını tespit ediyoruz.

Anadolu Ajansı’nın Antalya’da yangından etkilenenler için inşa edilen konutlara dair haberi (Arşivlenmiş Sayfa)

Antalya’da yangından evi zarar gören vatandaşlar için inşa edilen evlerin yukarıdan görünümü:

Anadolu Ajansı’nın ilgili haberinde şu ifadeler yer alıyor:

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Antalya’nın yangın afetinden etkilenen ilçelerinde 880 konuttan 187 konutun sahiplerine teslim edildiğini, tamamlanmak üzere olan 150 konutun da yakın zamanda teslimatının başlayacağını bildirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yapılan açıklamada, Manavgat, Akseki, Alanya ve Gündoğdu ilçelerine bağlı 45 köyde yangın afetinden ağır hasar gören konut, iş yeri, depo, samanlık ve ahırlarda hasar tespiti sonrasında çalışmaların aralıksız devam ettiği aktarıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın internet sitesinde bu evlerin teslimatının Kasım 2022 itibarıyla yapıldığı şu ifadelerle aktarılmış

Antalya’daki yangında zarar gören ağır hasarlı konut, iş yeri, depo, samanlık ve ahırlarda yapılan hasar tespit çalışmaları sonrasında Bakanlık, ihaleleri tamamlanan ve TOKİ eliyle yapımı devam eden 880 konuttan 187’sini hak sahiplerine teslim etti. İnşaat çalışmaları tamamlanmak üzere olan 150 konutunda hak sahiplerine teslimi başlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu