DoğrulamaKültür SanatManşet

Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz Ödül Aldığında Bayıldı mı?

Bulgularımız:

  • Nuri Bilge Ceylan’ın Zeki Demirkubuz’un en iyi film ödülü almasının ardından bayıldığı iddiası YANLIŞ.
  • Ceylan’ın eşi, kendisinin iki gündür grip olduğunu ve yorgunluk ve stresten dolayı fenalaştığını belirtmiş.

İnternette gezinirken oldukça tuhaf bir öyküye sahip tweete denk geldik. Türk Magazin Efsaneleri, isimli bir hesabın paylaştığı Tweet’te, Nuri Bilge Ceylan’ın bayıldığı an gösterilmiş. İddiaya göre Ceylan, Zeki DemirkubuzKader” isimli filmiyle ödül aldığı için bayılmış.

“Şakaysa komik, gerçekse hiç komik değil” dedirten bu durumun gerçek mi yoksa sahte mi inceledik.

Altın portakal film festivalinde zeki demirkubuzun kader filmi en iyi film ödülünü kazanınca nuri bilge ceylanın bayılması (Arşivlenmiş Tweet)

Nuri Bilge Ceylan’ın Bayılma Sebebi ‘Grip Kaynaklı’

Ceylan ve Demirkubuz, şüphesiz Türk sinemasının en önemli iki yönetmeni… Muhabbet Sanat filmine kayınca, mutlaka “Sence Nuri Bilge mi yoksa Zeki mi?” sorusuyla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Malum bu iki büyük usta sürekli karşılaştırılınca, araya magazinel bazı uyduruk iddialar atılabiliyor. Ceylan’ın bayıldığı anı gösteren bu fotoğraf da bu asılsız iddialardan biri.

Aramamıza “Nuri Bilge Ceylan”, “Bayılma” gibi iki nokta atışı anahtar kelimeyi aratarak başlıyoruz. Ardından 2006 tarihinden bazı haberlere ulaşıyoruz. İnternethaber.com, 24 Eylül 2006 tarihli haberinde şu ifadelere yer vermiş:

Altın Portakal Film Fevtivali’nde “İklimler” belgeseli ile üç ödül birden alan Nuri Bilge Ceylan, sevenlerini korkuttu. En iyi yönetmen ödülünü aldıktan sonra yerine oturan Ceylan aniden fenalaşarak bayıldı.

Eşiyle birlikte salondan ayrılan Ceylan’ın, Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi önünde bekleyen ambulansta tansiyonu ölçüldü. Hastaneye kaldırılan Ceylan’a serum verildi. Nuri Bilge Ceylan’ın eşi Ebru Ceylan, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinin iki gündür grip olduğunu, bunun verdiği yorgunluk ve stresin, ünlü yönetmeni etkilediğini söyledi.

Dolayısıyla internetçilerin yaydığı dedikoduların aksine durumun bambaşka olduğunu anlıyoruz. Nuri Bilge Ceylan, sağlık problemi olduğunu için ödül aldıktan sonra fenalaşmış.

2006’da düzenlenen 43. Altın Portakal Film Festivali’nde Zeki Demirkubuz’un “Kader” ile En İyi Film Ödülünü aldığı doğru ancak Nuri Bilge Ceylan hiç de öyle iddia edildiği gibi eli boş dönmemiş; En İyi Yönetmen Ödülünü eklemiş vitrinine.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu