Doğrulama

Albert Einstein’ı Gitar Çalarken Gösteren Fotoğraf Gerçek mi?

Müzikte Rammstein, fizikte Einstein... Peki Einstein'ı elektro gitar çalarken gösteren bu görüntü gerçek mi? Büyüteç tuttuk.

Bulgularımız:

  • Albert Einstein’ın elektro gitar çaldığı ana ait sanılan görsel SAHTE.
  • Fotoğrafın orijinal halinde ABD’li blues sanatçısı T-Model Ford yer alıyor.

Albert Einstein, günümüzde, üzerinde “e=mc2” yazılı tişört ya da kahve kupalarıyla popülerleşen bir figür haline geldi. Geçtiğimiz yüzyılda, İzafiyet (görelilik) teorisi, klasik fiziğin yeniden yazılmasına neden olmuştu. İşte bu gibi buluşlar Einstein’ı bilim tarihinin seyrini değiştiren bir fizikçi olmasını sağladı.

Tabii bütün bunlar bir yana, Einstein, yaşamı ve görece absürt kişiliğiyle, medya maymunlarının iştahını kabartıyordu. Magazin tanrıları kurban istiyordu… Dil çıkaran fotoğrafından tutun, yeni uyanmış saçı başı dağınık haline… Bir sürü fotoğrafı mizah malzemesi oldu.

Geçtiğimiz gün bir tanesine daha rastladık. Einstein’ı gitar çalarken gösteren bu fotoğrafa ilk kez denk gelsek de, şöyle bir tarama yapınca yıllardır var olduğunu görüyoruz.

BPT Müzik on Twitter: “Albert Einstein, elektro gitar çalıyor. https://t.co/LJwxV7grdW” / Twitter (archive.md)

Bu görüntü bize oldukça komik geldi. “Koskoca Einstein, işi gücü bırakıp elektro gitar çalar mı yahu?” dedik ve bu görselin hikmetini merak ettik. Size de bu analizimizi okumak kaldı.

Einstein’ı Gitar Çalarken Gösteren Fotoğraf “SAHTE

Her ne kadar Einstein’ı elektro gitar çalarken gösteren bu fotoğrafın sahte olduğu kilometrelerce uzaktan belli olsa da, kaynağını merak ettik. Einstein’ın kafasının gazete küpüründen makas ile kesilip fotoğrafa tükürükle yapıştırılmış gibi görünüyor. Bu sebeple, vücudun üstünü fotoğraftan kırpıp Yandex Görsel arama ile taratıyoruz ve sonuç karşınızda…

Telegraph

Büyüteç olarak, sonuçlar arasında fotoğrafın orijinal haline ulaşmamız epey sürdü diyebiliriz. Öyle ki, fotoğrafın gerçeğini taratsak da, bize sahtesini sunmaya devam etti. Amerikalı blues sanatçısı T-Model Ford‘a ait olan bu fotoğrafa, bir web sitesinden ulaşıyoruz. Ayrıca The Telegraph‘ın da bu fotoğrafı kullanan bir makalesi mevcut.

Sonuç olarak Einstein’ın kafasının sonradan eklendiği bu görselin sahte olduğu ortaya çıkıyor.

Einstein’ın müziğe karşı ilgisi vardı

Einstein’ın bu fotoğrafı her ne kadar gerçek olmasa da onun müziğe karşı bir ilgisi olduğunu biliyoruz. 6 yaşındayken keman çalmaya başlamıştı ve hatta 13 yaşındayken Mozart’ın sonatlarını bile çalıyordu. Bunun yanında ünlü fizikçi, müzikle alakalı şu cümleleri kurmuştu:

Eğer ki bir bilim insanı olmasaydım, bir müzisyen olurdum. Müzik yapmadan geçen bir hayatı hayal edemiyorum. Güpegündüz müzik içerisinde hayallere dalabilirim. Hayatımın en büyük keyfi müziktir.

Einstein elbette beynini çok yönlü kullanıyordu ancak bu elektro gitar gibi yeni jenerasyona hitap eden enstrümanlarla değil, klasik müzikle yapıyordu.

Einstein’ın keman çaldığı anı gösteren gerçek bir fotoğrafı

Albert Einstein notalara bakarak kemanını çalarken

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu