DoğrulamaManşet

Video Haiti’de Ateşte Pişirilen Bir Kişiyi mi Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Video bir insan eti pişirildiği anları göstermiyor.
  • Çin’de Cadılar Bayramı konseptli bir oyun parkında kaydedilen görüntüdeki insan figürü aslında bir maket.

Haiti Başbakanı Ariel Henry’nin istifasını talep eden silahlı çeteler, başkent bölgesi yakınlarındaki iki hapishaneye 2 ve 3 Mart’ta silahlı saldırı düzenleyerek güvenlik güçleriyle çatışmıştı. Çatışmalar esnasında firar eden yaklaşık 4 bin mahkumun ülkede yarattığı kaos, uluslararası krize neden oldu.

Hapishaneden kaçan suçluların yakalanması için 72 saatlik olağanüstü hal ilan edildi fakat bu süre daha sonra uzatıldı. Bölgeden birçok görüntü gelmeye devam ediyor.

@medyanin51tonu: Bunun adı resmen yamyamlık … Haiti’de hükümet devrilip çeteler kontrolü ele geçirilince ölüleri yemeye başladılar…

Bugün incelediğimiz görüntü ise bir kişinin yamyam çete üyeleri tarafından ateşte pişirildiği iddiasıyla yayılıma girdi. İnternetçilerin paylaştığı söz konusu görüntülere Büyüteç tuttuk.

Haiti’deki Yamyamlık Görüntüleri Gerçek mi?

Öncelikle Google’da “Haiti”,”Cannibal” gibi anahtar kelimelerle arama yapıyoruz. Ancak birkaç sallama haber dışında işbu görüntüleri içeren herhangi bir kaynağa ulaşamıyoruz. Daha sonra videoda bir ekran görüntüsü alıyoruz ve şakkadanak sonuçlar karşımıza çıkıyor. “Vay be teknoloji çok gelişti” diyerek gerçeğe ulaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Kaynak: Instagram.com/@galaxychimelong
  • Videonun aslında 2018’de Çin’in Zhuhai şehrindeki Chimelong Ocean Kingdom Tema Parkı’nda düzenlenen Cadılar Bayramı partisinde kaydedildiğini öğreniyoruz.

Video detaylı incelendiğinde ateşin, kömürlerin ve çevrilen insanın sahte olduğu görülebiliyor. Kim ne amaçla böyle bir videoyu rahatsız edici bir ‘uydurma’ konseptle yayar bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz tek şey buna inanan yüzbinlerce -hatta- milyonlarca kişinin olması.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu