Doğrulama

Fotoğraf Dubai’deki Bir At Ahırını mı Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Fotoğrafın Dubai’deki bir at ahırını gösterdiği iddiası YANLIŞ.
  • Fotoğraf, Çin’de lüks bir mekan olan Heilan Binicilik Kulübü binasından.

Sosyal medyada epey komik bir paylaşımla karşılaştık. İnternetçiler sağ olsunlar bizi bu gergin Türkiye gündeminden uzaklaştırmak konusunda epey maharetliler. Efendim, söz konusu fotoğrafın Dubai’de bir at ahırını gösterdiği söyleniyor. Daha sonra bu fotoğraf kısa sürede viral oluyor.

“10/10 reklamlar” isimli Twitter hesabı paylaşımın altına şu notu düşmüş:

Dubai’de bir at ahırıymış. Ulan atlar için bile coğrafya kader

Gelgelelim coğrafya kader mi değil mi bilemiyoruz ancak fotoğraf epey tık almış bu net… Birleşik Arap Emirlikleri gibi petrol zengini, varlıklı bir ülkede bu bilgiyi pek yadırgamıyor insan; “Neden olmasın?” diyor.

Neyse ki elimizde Büyüteç var da, böylesi fotoğraflara tutup gerçek mi değil mi görebiliyoruz. Bu fotoğrafa da bir tutalım dedik.

Dubai’de Bir At Ahırını Gösterdiği İddiasıyla Paylaşılan Tweet (Arşivlenmiş)

Fotoğraf Çin’de Bulunan Bir Binicilik Kulübünden

Dubai’de bir at ahırını gösterdiği iddiasıyla viral hale gelen bu paylaşımın, daha önce de aynı metinle yayılımda olduğunu görüyoruz. Tersine görsel arama yöntemi ile fotoğrafı TinEye üzerinden arattığımızda 2016’dan bu yana internette yayılımda olduğunu görüyoruz. Fotoğraf bazı web sitelerinde “Dubai’deki lüks ahırlar” benzeri ifadelerle yer almış.

Kaynak: whatsonweibo.com

Whatsonweibo isimli web sitesinde bu fotoğrafın Çin’de bulunan Heilan Binicilik Kulübü’nde çekildiği bilgisine ulaşıyoruz. Kulübü Google’da aradığımızda gerçekten de görüntülerdeki gibi oldukça lüks bir mekan olduğunu görüyoruz. Sonuç olarak fotoğrafın Dubai’de bir ahırı değil, Çin’de bir binicilik kulübünü gösterdiği sonucuna varıyoruz.

Binicilik Kulübünden bazı iç mekan fotoğrafları:

Heilan Binicilik Kulübü’nden bir iç mekan görüntüsü.
Heilan Binicilik Kulübü’nden bir iç mekan görüntüsü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu