Doğrulama

Bulutlara Değen Dalgaları Gösteren Video Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Yeryüzüne en yakın olan bulutlar, 2000 metre civarında bulunuyor. Bugüne kadar saptanan en yüksek dalgalar 524 metreydi. Dolayısıyla videodaki dalganın bulutlara erişmesi, bilimsel açıdan mümkün DEĞİL.
  • Conor Hegyi’nin çektiği bu videoda dalgalar bulutlara değil, denizden yayılan su kristallerinin oluşturduğu sise temas ediyor.

Geçtiğimiz günlerde internetçilerin paylaştığı enteresan ve bir o kadar hayret uyandırıcı bir videoya rastladık. Söz konusu görüntüdeki dalga öylesine büyük ki, bulutlara değmeyi bırakın, bulutları dağıtıyor neredeyse.

Arşivlenmiş Tweet

Söz konusu doğa olunca, sınırların çok uzak olduğunu biliyoruz. Gezegenimiz bundan önce çok büyük yapay veya doğal Tsunamilere şahit olmuştu. 2011’de Japonya’nın Tōhoku bölgesinde 9.0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Ardından gelen tsunamide ise devasa dalgaların boyunun 38 metreye dayandığı saptanmıştı.

Bu epey korkutucu…

Dalgaların Bulutlara Değmesi, Bilimsel Olarak ‘Mümkün Değil’

Gelgelelim bu videoya. Öncelikle bu görüntülerdeki dalganın gerçekten bir buluta değmesi bilimsel koşullarda imkansız gözüküyor. Şimdiye kadar kayıtlara geçen en yüksek dalga boyu, 1958’de Alaska’da yaşanan bir mega tsunamiye aitti. Devasa buzul parçalarının erimesi ve ardındaki suyu taşıyamaması sebebiyle Lituya Körfezi’nde 524 metreye erişen bir tsunami yaşandı.

Gelin bunun videodaki bilimsel olasılıksızlığı inceleyelim.

Gökyüzündeki bulutları yüksek, orta ve düşük seviye bulutlar olarak üç sınıfa ayırıyoruz:

  • Yüksek seviye bulutlar 6 bin ve üstü,
  • Orta seviye bulutlar 2 bin – 6 bin metre arası,
  • En alçakta kalanbulutlar ise 2 bin metre civarında yer alıyor.

Bu bilgiler ışığında, bu dalga görüntülerinin gerçekten bulutlara ulaştığı iddiasının pek de mümkün olmadığını görüyoruz.

Videoda Yer Alan Kütle Bulut Değil, ‘Aerosol’

Görüntülerdeki dalgaların bulutlara değdiği anı gösterdiği iddiasının gerçek olamayacağını bilimsel olarak izah etmiştik. “Peki bu dalga gerçekten de bulutlara erişmiyorsa, o halde neyin nesi?” diye sorabilirsiniz bu oldukça normal. Bu yüzden biz de aynı soruyu sorduk ve araştırmamıza tersine görsel arama yöntemi ile devam ettik.

Bir okyanus kameramanı olan Conor Hegyi’nin 2019’da Tahiti’de kayda aldığı bu görüntü, yıllar sonra internetçiler tarafından yayılıp viral olmuş. Ancak her ne kadar büyüleyici bir video olsa da, dalgalar göğe erişmiyor. Hegyi’nin videosuna kişisel Instagram hesabından ulaşılabilir.

Görüntüdeki dalgalar bulut değil, aerosol. Yani denizden sıçrayan su kristallerinin oluşturduğu bir sis öbeği diyebiliriz. Ne var ki, bu görüntüdeki durum tamamıyla sis olsa da, videoyu çeken kişi öylesine iyi yakalamış ki, sanki bir anlığına dalgaların gökyüzüne çıktığını görüyor gibi oluyoruz. Ancak işin aslı bambaşka elbette…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu