DoğrulamaManşet

Ümit Özdağ Van Sınırına Sahte Tabelalar mı Yerleştirdi?

Bulgularımız:

  • Fotoğrafın orijinal halinde tabelada “Çankırı” yazdığı görülüyor. Arapça ifadeler tabelaya sonradan eklenmiş.
  • Fotoğraf, Özdağ’ın Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında düzenlediği İstiklal Yolu Zafer Yürüyüşü’nde kaydedilmiş.
  • Özdağ, esprili bir yaklaşımla gerçek olmadığını bildirdi.

Suriyeli ve Afgan sığınmacılara karşı uyguladığı sert politikalarla bilinen Ümit Özdağ ile ilgili X platformu üzerinde bir fotoğraf yayılıma girdi. Bahse konu iddiaya göre Özdağ’ın ülkeye girmeye çalışan sığınmacıları karşı Van sınırına sahte tabelalar yerleştirmişti. Böylece kaçak sığınmacılar kendilerini İran’da zannedip geri dönüyorlardı.

İddia paylaşımı:

@yagizxox: Ümit Özdağ, ülkeye girmeye çalışan kaçakları yanıltmak için Van sınırına sahte tabelalar yerleştirdi. Böylece kaçaklar kendilerini İran’da zannedip geri dönüyorlar.

Peki neredeyse 3 buçuk milyon görüntülenme alan bu fotoğraf ve arka plandaki iddia gerçek olabilir mi?

Bunu Büyüteç’ledik!

Ümit Özdağ Sığınmacılara Karşı Van Sınırına Sahte Tabelalar mı Yerleştirdi?

Öncelikle araştırmamıza “Ümit Özdağ”,“Van sınırı”,“Tabela” gibi anahtar kelimelerle başlıyoruz. Ancak bu anahtar kelimelerle anlamlı bir bulgu yakalayamıyoruz. Ardından tersine görsel arama metodu ile fotoğrafı Google Lens’te taratıyoruz. Bu bizi bazı anlamlı sonuçlara götürüyor.

@umitozdag: İstiklal Yolu Zafer Yürüyüşü’müzün 9. gününde Çankırı’ya ulaştık. 210 kilometreden fazla bir mesafeyi geride bırakırken, İstiklâll Harbi’nde Türk Milleti’nin verdiği zorluklarla dolu mücadeleyi iliklerimize kadar hissettik. Allah, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Türk İstiklâli için ter dökmüş, kan dökmüş her bir Türk evladından razı olsun. Aziz ruhları şad olsun!..

Ümit Özdağ’ın X hesabından 5 Eylül 2023’te paylaştığı fotoğrafın orijinalini incelediğimizde, tabelada Arapça ifadelerin aksine “Çankırı” yazdığını görüyoruz. Özdağ o dönem cumhuriyetin 100. yılını kutlamak amacıyla “İstiklal Yolu Zafer Yürüyüşü” organizasyonunu düzenlemişti. Söz konusu yürüyüş 28 Ağustos’ta Kastamonu İnebolu’dan başlamış ve 10 Eylül’de Ankara’da son bulmuştu. Yürüyüşün geçtiği güzargahta Çankırı tableasına denk gelen Özdağ ise söz konusu görseli burada çekmiş ve paylaşmıştı.

@umitozdag: Günaydın, pazar gününe gülümseyerek başlayalım. Bir çok vatandaşımız sormuş gerçekten yaptınız mı diye. Soruya daha çok güldüm.

Biz bu analizi hazırlayıp internetçilerin paylaşımlarına büyüteç tutarken, Zafer Partisi lideri de esprili bir yanıtla fotoğrafın gerçek olmadığını birinci ağızdan söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu