DoğrulamaManşet

Threads Hesabını Silince Instagram Hesabı da Siliniyor mu?

Bulgularımız:

  • Threads hesabını tamamen silmek Instagram hesabının da tamamen silinmesine neden oluyor.
  • Uygulama içerisinde “Hesabı dondur” özelliği ile Threads hesabını dondurmak mümkün.
  • Hesabı dondurmak, uygulamada herhangi bir veri silinmesine neden olmuyor.

Elon Musk’ın önce Twitter Blue ile mavi tikleri özelleştirmesi, ardından tweet görüntüleme özelliğine kısıtlama getirmesi, birçok internetçinin tepkisini çekmişti.

Geçtiğimiz gün Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi ekosistemleri bünyesinde bulunduran Meta şirketi, Twitter’a rakip olan “Threads” isimli uygulamayı piyasaya sürdü. Instagram hesabı ile giriş yapılan bu uygulama, kullanım açısından sade bir ara yüze sahip ve Twitter’ın görece kalabalık olmayan bir versiyonu denilebilir.

Bazı kullanıcılar, Instagram ile entegre çalışan bu platformda hesap silmek konusunda bir sıkıntı olduğunu dile getirdiler. İddiaya göre, Threads hesabını silince Instagram hesabı da siliniyormuş.

(Arşivlenmiş Tweet)

Peki öne sürülen bu iddia ne kadar gerçeklik payı taşıyor? Bunu Büyüteç’ledik.

Threads Hesabını Silince Instagram da Siliniyor mu?

Bir Meta platformu olan Threads’ giriş yapabilmek için bir Instagram hesabınızın olması gerektiğinden bahsetmiştik. Dolayısıyla uygulama aslında Instagram hesabınızla benzer mantıkta çalışıyor. Profil fotoğrafı, profil biyografisi gibi verilerinizi doğrudan Instagram hesabınızdan yönlendirebiliyorsunuz. Uygulamayı ilk kez kurduğunuzda Instagram hesabınızdaki takipçiler Threads’e aktarmak için de bir seçenek yer alıyor.

Instagram’ın “Gizlilik İlkeleri” sayfasını kurcaladığımızda, Threads hesabını silmenin tek yolunun Instagram hesabını silmek olduğunu görüyoruz.

İlgili bölüm:

Threads profiliniz Instagram hesabınızın bir parçasıdır ve istediğiniz zaman Instagram hesabınızı silerek Threads profilinizi silebilirsiniz.

Yani bu da Threads hesabınızı tamamen silmenin Instagram hesabınızı da peşinden götüreceği anlamına geliyor. Ancak çok da korkmaya gerek yok. Çünkü Threads hesabınızı dondurup istediğiniz zaman açabilirsiniz. Şayet hesabınızı dondurursanız her ne kadar birbirine bağlı olsa da, Instagram hesabınızın durumunu etkilemiyor. Yani eğer uygulamadan sıkılırsanız, yazdıklarıma kimse ulaşmasın diyorsanız hesabı dondurmak mantıklı. Tıpkı Instagram’da olduğu gibi hesabı yeniden erişime açmak veri kaybına neden olmuyor, kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

***

Editör Notu: Analiz, 7 Temmuz 2023’teki uygulamanın güncel sürümüne göre hazırlandı. Gerektiği hallerde güncellenebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu