DoğrulamaManşet

Morgan Freeman Müslüman Oldu mu?

Bulgularımız:

  • Morgan Freeman’ın müslüman olduğuna dair herhangi bir açıklama yapmadı. Dolayısıyla iddia YANLIŞ.

Millet olarak ünlü isimleri ‘Türk’ veyahut da ‘Müslüman’ olduğunu iddia etmek gibi bir huya sahibiz. “Falanca kişi aslında Türk’müş” benzeri yorumlar bunun göstergesi… Bu, yoğun dozda etnik köken veya dini kimliği benimsemek ile alakalı olabilir.

Hollywood’un usta ismi Morgan Freeman da Müslüman olduğu söylentisine kurban gidenlerden… Kendisinin bundan daha önce de İslamiyet’e geçtiği söylentisi gündemdeydi. Ünlü oyuncunun bu yıl Katar’ın organize ettiği Dünya Kupası’nın açılış konuşmasında Müslüman olduğuna dair bir açıklama yaptığı söylentisi bu ara gündemde.

Morgan Freeman’ın Müslüman olduğunu iddia eden bazı Tweet’ler:

Morgan Freeman’ın Müslüman olduğunu iddia eden tweet (Arşivlenmiş)

Müslüman Olduğunu Belirtmedi

Ancak gelin görün ki ABD’li aktörün İslamiyet’e geçtiğine dair herhangi bir bulgu yok. Dahası, Reuters’ın mikrofonuna konuşan Fred Specktor, Freeman’ı temsilen iddiaları yalanladı. Kendisinin din değiştirmediğini ve bunu medyanın uydurduğunu söyledi.

Gelgelelim kendi açıklaması olmasa bile, açılış konuşmasında böyle bir duruma değinmediği açık. Videoda İslam’a geçtiğine dair herhangi bir vurgulamaya rastlamıyoruz.

Daha Önce de Buna Benzer İddialar Gündemdeydi

Morgan Freeman’ın İslam’a geçtiği daha önce de gündeme gelmişti. Majid Nawaz’ın ünlü oyuncu ile yanyana geldiği tweetli görsel, akla bu ihtimali getirmişti. Nawaz’ın paylaşımında şu ifadeler yer alıyordu:

Öğleden sonramı New York’taki İslam Kültür Merkezi’nde Morgan Freeman ile İslam ve Müslümanlık arasındaki farkı tartışarak geçirdim.

 

Morgan Freeman’ın New York İslami Kültür Merkezi’nden fotoğrafı.

Freeman’ın New York İslami Kültür Merkezi’nde çekilen bu fotoğrafı da İslam’la ilişkiliymiş gibi basına düşmüştü. Ancak ünlü oyuncu 2019 yılında AARP’ye verdiği demeçte, herhangi bir dine inanmadığını söylemişti. Ayrıca röportajın devamında ise kendisine en yakın inanışın “Zerdüştlük” olduğunu eklemişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu