Doğrulama

Kıvanç Tatlıtuğ’un Laptop’ı Gerçek mi?

  • 2007’de LG’nin ürettiği ve yaklaşık 6 kg ağırlıkta olan bu laptop “gerçek”.
  • Laptop’ın modeli “LG Express s900”

İnternette yıllardır yayılımda olan bir fotoğraf var, mutlaka görmüşsünüzüdür. Ünlü Türk aktör Kıvanç Tatlıtuğ’un bulunduğu fotoğraf epey dalga konusu oluyor. Fotoğrafta, Tatlıtuğ’un kucağında, günümüz teknolojisine göre bir hayli büyük ebatlarda olan bir laptop görünüyor.

@apaci__ronaldo’nun X paylaşımı:

Kıvanç Tatlıtuğ’un 3 oda 1 salon laptop’ı.

@armusadam’ın X paylaşımı:

Kızlar yine Kıvanç Tatlıtuğ’un fotoğrafını paylaşıp duruyorlar. Ben de kendimi, onun dizindeki dev laptop gibi hissediyorum.

Peki yıllardır internetçilerin mizah amaçlı paylaştığı bu laptop görüntüsü gerçek mi?

Bunu Büyüteç’ledik.

Kıvanç Tatlıtuğ’ın Laptop’lı Fotoğrafı Gerçek mi?

Yıllardan bu yana internetçiler tarafından gırgır malzemesi olarak paylaşılan fotoğraftaki laptop’ın gerçek olup olmadığı bir merak konusuydu. Biz de bu merakı gidermek için araştırmaya başladık.

Öncelikle fotoğrafın doğru olup olmadığını bulmamız gerek. Bu yüzden Google’da “Kıvanç Tatlıtuğ’un Laptop’ı” ifadesini arıyoruz. Konunun 2012’ye kadar gittiğini görüyoruz. Ekim 2012’de Ekşi Sözlük yazarları ilgili başlıkta konuyu enine boyuna tartışmış.

Ekşi Sözlük yazarı @researchermale’ın entry’si:

Bahsi geçen laptop LG’nin 2008 yılında çıkardığı LG Express s900 modeli olup ağırlığı neredeyse 6 kilodur. Fiyatı o zamanlar 1400€ tabii. Adam olana fazla bile.

Başlıktaki entrylerden bize yarayacak bir bilgi olup olmadığını didiklerken researchermale rumuzlu bir Ekşi Sözlük yazarının yaptığı yoruma denk geliyoruz. Entry’den laptop’ın LG markasının Express s900 modeli olduğunu anlıyoruz. Bu modeli Google’ladığımızda bu sefer bir teknolojik bilgilendirme sitesi Technopat’ta da daha önce bir kullanıcı tarafından gündeme geldiğini görüyoruz. Kullanıcı da tıpkı bizim gibi Kıvanç Tatlıtuğ’un kucağındaki bu canavar laptop’un modelini merak etmiş.

Chip.com.tr’deki Laptop’ın teknik inceleme yazısı. (Arşivli Kaynak)

Bir başka kullanıcının yorumu da gecikmemiş ve modelin LG Express s900 olduğunu teyit etmiş. Laptop’ı Google’da araştırdığımızda, Chip.com.tr’de 2007 tarihinde bu bilgisayar ile alakalı teknolojik bir inceleme yer aldığını görüyoruz.

 

Chip.com.tr’nin web sitesinde yer alan inceleme yazısı:

LG, ilk 19″ ekranlı dizüstü bilgisayarını pazara sunuyor. S900, 5,9 Kg (batarya dahil) ağırlığında ve sistem özellikleri şöyle: Intel PM965 Express, Intel Core 2 Duo T7300 (2 GHz) ve 2 GB RAM

LG’ye göre ekran, metrekare başına 300 kandelalık ışık verebiliyor, 850:1 kontrast oranına ve 8 ms tepki süresine sahip. Yatay görüş açısı ise maksimum 160 derece olarak belirtiliyor.

 

Sonuç olarak fotoğraftaki laptop’ın gerçek olduğu sonucuna ulaşıyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu