DoğrulamaManşet

Bahçeli’ye Hediye Edilen Atatürk Tablosunun Orijinalinde Hitler mi Var?

Bulgularımız:

  • Tablonun orijinal halinde Atatürk değil, Adolf Hitler yer alıyor. Dolayısıyla iddia DOĞRU.

Bugün Twitter’da Devlet Bahçeli’ye gelen bir hediye epey tartışma konusu oldu. Atatürk’ü yanında bir köpek ile gösteren tablo, internetçiler tarafından eleştiri aldı. Söz konusu tablo, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e değil, Alman diktatör Adolf Hitler’e aitti.

Atatürk’ü bir kurt köpeği ile gösteren fotoğraf ve orijinal hali (Arşivlenmiş Tweet)
Erkan Akçay’ın Tweeti (Arşivlenmiş)

Atatürk’ün kafası, Hitler’e fotomontaj usulü ile sonradan eklenmişti. MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, söz konusu tweet paylaşımına şu açıklamayı eklemiş:

Genel Başkanımız Sn. Devlet Bahçeli’nin tensip ve takdirleriyle Manisa İl Başkanlığına atanan Sn. Cüneyt Tosuner’e ve yönetimine başarılar diliyorum.Hayırlı olsun.Bu vesileyle Manisa İl Başkanımız Merhum Murat Öner’i de bir kez daha rahmetle anıyorum.Ruhu şad,mekanı cennet olsun.

Acaba öyle miydi? Buna bir büyüteç tutup ve sizlerle paylaşalım dedik.

Tablodaki Fotoğrafın Orijinal Halinde “Adolf Hitler” Yer Alıyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ofisini gösteren bu paylaşımda, Bahçeli’nin yanında Manisa il başkanlığına atanan Cüneyt Tosun’u görüyoruz. Tosun, MHP Manisa il başkanı olmanın haklı gururuyla Bahçeli’ye işbu tabloyu takdim ediyor.

Gelgelelim tablonun orijinal halini Google Görseller üzerinden arattığımızda, vaziyetin hiç de göründüğü gibi olmadığını anlıyoruz. Çünkü Atatürk ve bir kurt köpeğini yan yana gösteren fotoğrafın “sahte” olduğunu görüyoruz. Ayrca bu fotoğraf yeni de değil… Yıllardır sosyal medyada karşımıza çıkıyor. Temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorlar.

Adolf Hitler ve Köpeği “Blondi” (Kaynak: Imgur)

Fotoğrafı bir tersine görsel arama platformu olan TinEye üzerinden aradığımızda, fotoğrafta gerçekten de Hitler’in yer aldığını görüyoruz. Imgur’daki orijinal fotoğrafın altında İngilizce şu açıklama yazıyor:

Adolf Hitler, 20 Nisan 1945’teki intiharından önceki dakikalarda, dozun ölümcül olduğundan emin olmak için Alman Çoban Köpeği Blondi’yi bir siyanür kapsülü tüketmeye zorladı. Blondi’nin ölümünden kısa bir süre sonra Hitler  ona katıldı. Yani, her şeyin üstünde, Hitler kelimenin tam anlamıyla kendi köpeğini öldürdü.

Fotoğrafın açıklamasından anladığımız kadarıyla Hitler’in birlikte fotoğraf çekildiği köpeğinin ismi “Blondi”. Google’da kısa bir arama yaparak ilgili görselin Blondi isimli bu köpeğe ait olduğunu teyit ediyoruz. Sonuç olarak Bahçeli’ye armağan edilen bu fotoğraf, fotomontaj bir görselin tablolaştırılmış halidir diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu