DoğrulamaManşetPolitika

Binali Yıldırım “Hoçça Ğalın Ğidiyom Ben” Yazdı mı?

Bulgularımız:

  • Görüntü fotomontaj ile değiştirilmiş.
  • Orijinal görüntülerde eski başbakan Binali Yıldırım’ın “2016-2017 eğitim öğretim yılı hayırlı ve başarılı olsun” yazdığı görülüyor.

Bazı görseller vardır, insanlar yıllardır mütemadiyen paylaştıkları için ikon hale gelmiştir. Sözde Binali Yıldırım’ın beyaz bir sınıf tahtasına “Hoçça ğalın ğidiyom ben” yazdığı görselden bunlardan biri… Evet, başta komik bir fotoğraf olduğu için sürekli olarak internette görüyoruz bunu. Sağ olsun ‘şakamatik’ sosyal medya kullanıcıları da çeşitli sosyal medyada mecralarında paylaşıyorlar.

Binali Yıldırım’ın tahtaya “Hoçça ğalın ğidiyom ben” yazdığı iddia edilen görüntü. (Arşivlenmiş Tweet)

Evet, Büyüteç olarak biz de bu görselin sahte olduğunu düşündük. Ancak inananı ise bir hayli fazla. Bu yüzden bu görselin arka planına Büyüteç tuttuk.

Binali Yıldırım Tahtaya “Hoçça Ğalın Ğidiyom Ben” Yazdı mı?

Evet, bilenler mutlaka hatırlar. Binali Yıldırım’ın tahtaya “Hoçça ğalın ğidiyom ben” yazdığı iddia edilen bu fotoğrafı yıllardır ara ara yayılımda. Bunu araştırmak için evvela tersine görsel arama yöntemi kullanıyoruz. Ancak aramalarımız sonuçsuz kalıyor. Bu sefer Google’a “Binali Yıldırım”, “Tahta”, “Yazı” gibi anahtar kelimeler yazıp aratıyoruz. Karşımıza 6 yıl öncesinden bazı videolar çıkıyor.

O dönem Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan Binali Yıldırım. 2016-2017 yılı başlarken öğrencileri ziyaret ediyor. TRT Haber’in alt bandında eski başbakanın Erzincan’da bulunan Salih Erkan İlkokulu’na gittiği bilgisi var. Ayrıca eski başbakan tahtaya: “2016-2017 eğitim öğretim yılı hayırlı ve başarılı olsun” yazıyor. Dolayısıyla söz konusu görselde Yıldırım’ın tahtaya yazdığı söylemin, ‘fotomontaj’ ile değiştirildiği anlaşılıyor.

Binali Yıldırım’ın tahtaya yazdığı yazı:

Binali Yıldırım’ın tahtaya yazdığı yazı. Kaynak: Anadolu Ajansı

Binali Yıldırım’ın Erzincan’da bulunan Salih Erkan İlkokulu’na yaptığı ziyaretin özel haberine, Anadolu Ajansı’nın web sitesinden erişilebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu