DoğrulamaKültür Sanat

Duvara “Yaşasın Cumhuriyet” Yazan Çocukları Gösteren Tablo Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Çocukların duvara “Yaşasın Cumhuriyet” yazdığı iddia edilen tablo SAHTE.
  • Fyodor Pavlovich Reshetnikov tarafından yapılan “For Peace!” isimli tablonun orijinalinde Fransızca “PAIX” (Tr. “Barış”) yazıyor.

Türkiye’nin birçok yerinden kişi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutladı. Malumunuz, kutlamalarda genellikle sosyal medya hesaplarında tebrik fotoğrafları olur. İnsanlar Cumhuriyet Bayramını kutlamak için paylaşım yaparlar. Peki daha önce duvara boyayla “Yaşasın Cumhuriyet” yazan birkaç çocuğu gösteren fotoğrafa denk geldiniz mi? Bu fotoğrafa daha önce farklı versiyonlarla denk gelmiş de olabilirsiniz elbette. Gelgelelim burası sosyal medya… Maksat ‘uydurmak’ olsun, millet birbiriyle yarışıyor.

Arşivlenmiş Tweet

“Yaşasın cumhuriyet” yazılı duvar görselinin dışında aynı fotoğrafın “Yaşasın şeriat” şeklinde bir versiyonu da paylaşımda.

Arşivlenmiş Tweet

Giyiminden, Türk’e benzemeyen bu çocukları gösteren tablonun arka planına bir büyüteç tutalım dedik.

Tablonun Aslı, bir Rus Sanatçı Tarafından 1954’te Resmedildi

Duvara “Yaşasın Cumhuriyet” yazan birkaç afacan çocuğu gösterdiği iddia edilen fotoğrafa, önce yüzeysel olarak bakıyoruz. Arkada bir Türk bayrağı yer alsa da, diğer fotoğraflarda söz konusu bayrağın konsepte göre değiştiğini görüyoruz. Mesela, “Yaşasın Şeriat” yazan fotoğrafta, kafasında sarık olan çocukların CHP bayraklı kişilerden kaçtığını görüyoruz. Bu da demek oluyor ki, fotoğraf mütemadiyen uydurma.

Bu yüzden görseli tersine görsel arama metodu kullanarak Yandex Images üzerinden arıyoruz. Fotoğrafın aslına ulaşıyoruz. Tablonun aslı, Fyodor Pavlovich Reshetnikov‘un 1954 yılında resmettiği “For Peace!” eseri…

Fyodor Pavlovich Reshetnikov – “For Peace!” (1954)

1954 yılında, yani 2. Dünya Savaşı sonrasında resmedilen bu yağlı boya eser, Fransa’nın işçi sınıfını gösteriyor. Protesto eden bir grup ve onlara müdahale eden polis güçlerinin yanı sıra, tabloda esas olarak odaklanan, çocukların beyaz boya ile duvara yazdığı Fransızca yazı: “PAIX” yani Türkçesiyle “BARIŞ”

1951 yılında SSCB tarafından ‘Devlet Sanatçısı’ ödülüne layık görülen Reshetnikov’un bu çalışması ile ilgili daha  fazla bilgi, Soviet Art isimli web sitesinde yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu