Doğrulama

Fotoğraf San Fransisco’da Bir Caddeyi mi Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Görüntü iki farklı fotoğrafın bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş dijital bir çalışma.
  • Tristan Zhou’nun dijital portfolyosunda photoshop kullanarak yapılan buna benzer tasarımlar da mevcut.

İnternetçilerin Twitter’da mütemadiyen paylaşılan bir fotoğraf tespit ediyoruz. Söz konusu paylaşımda San Fransisco olduğu belirtilen bir şehrin, ucu bucağı görünmeyen bir yokuşu ve bu yokuşun ucunda bir kişiyi görüyoruz. Bu görüntü bize ünlü bilimkurgu filmi Inception’daki rüya sahnesini hatırlatıyor. Paylaşımın altındaki internetçilerin de benzer yorumlar yaptığını görüyoruz.

San Fransisco’da bulunduğu iddiasıyla yayılımda olan paylaşım görüntüsü (Arşivlenmiş Tweet)

Peki görenlerde hayret uyandıran ve fizik yasalarına aykırıymış gibi görünen bu yokuş gerçek mi? Gerçekse San Fransisco’da mı bulunuyor? Bunu Büyüteçledik.

Fotoğraf San Fransisco’da Bir Yokuşu mu Gösteriyor?

California’nın San Fransisco şehrinde ünlü bilimkurgu filmi Inception’ı anımsatan bir yer olup olmadığını incelemeye başlıyoruz.

Facebook’ta da bu paylaşımın yapılmış olabileceği ihtimalini düşünüyor ve haklı çıkıyoruz. Facebook’ta “San Fransisco” olarak arama yaptığımızda, Explore California isimli bir sayfanın paylaştığı ve 120 binden fazla beğeni alan gönderisinde söz konusu imajı @trystane kullanıcı adlı bir kişinin photoshop ile tasarlandığı belirtilmiş.

Explore California isimli bir Facebook sayfasındaki gönderi.

@trystane kullanıcı adını Google’da araştırdığımızda sanatçının Instagram hesabına ve ilgili dijital eserine ulaşıyoruz.

Tristan Zhou, Kasım 2021’de paylaştığı bu eserini her ikisi de San Fransisco’da çekilen farklı fotoğrafı birleştirerek oluşturduğunu belirtiyor.

Tristan Zhou’nun “Canavar Binalar” kataloğundan bir görsel.

Zhou’nun kişisel web sitesinde bu ve buna benzer mübalağa içeren görsel tasarımlarına ulaşabilirsiniz. Klonlama aracı ile yapılar o kadar nizami yerleştirilmiş ki, insan gerçek dışı bulsa da bir “acaba?” demekten kendini alamıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu