Doğrulama

En İyi Tasarım Ödüllü Elektrik Direkleri İzlanda’da Yer Alıyor mu?

Bulgularımız:

  • Tasarım ödül alsa da, İzlanda’da inşa edilmiş değil. Gerçekte böyle bir elektrik direği yok, dolayısıyla iddia YANLIŞ.

Geçtiğimiz günlerde internetçiler Twitter’a bir fotoğraf saldılar. Paylaşım sahipleri, söz konusu fotoğrafta görünen ve kadın-erkek olarak iki insan silüetine benzediğini dile getirmişler. Fotoğrafa şöyle bir bakıldığında gerçekten de öyle gözükmekte. İzlanda’da yer aldığı belirtilen bu elektrik direklerinin 2008’de yılınının en iyi tasarım ödülü aldığını şu ifadeyle aktarıyor:

İzlanda’daki elektrik direkleri 2008 yılının en iyi tasarım ödülünü almıştır.

İzlanda’da yer aldığı ve 2008 yılının en iyi tasarımı ödülü aldığı belirtilen bu fotoğraf ile alakalı akıllarda tek soru: Gerçek mi? Bunu inceledik.

İzlanda’daki elektrik direklerini gösterdiği iddia edilen fotoğraf (Arşivlenmiş)

Öncelikle konu ile araştırmamıza başlarken anahtar ifadelerle Twitter’da arama yapıyoruz. Gelin görün ki şaşırmıyoruz. İnternetçiler bu fotoğrafı yıllar önce paylaşmaya başlamış. O gün bugündür ara ara temcit pilavı gibi gündeme geliyor…

Bu sefer konuyu tersine görsel arama metodu ile çözüme kavuşturuyoruz. TinEye ile, İzlanda’da yer aldığı rivayet olan bu elektrik direklerinin aslında yalnızca birer “tasarım” olduğunu görüyoruz.

Endüstriyel tasarım, mimari ve sanat alanlarını kapsayan bir internet dergisi olan Designboom’da da bu görüntüler yer alıyor. Bununla beraber görselin altındaki choi + shine yazısından, tasarımı yapan firmayı buluyoruz. Ardından İngilizce anahtar kelimelerle konuyu arattığımızda işin gerçeğine ulaşıyoruz.

Choi + Shine isimli ABD merkezli bir tasarım firmasının yaptığı bu tasarımın adı “THE LAND OF GIANTS”… Türkçesiyle “Devler Diyarı”. Firmanın web sitesinde bu tasarımın iddiadaki gibi gerçekten ödül aldığını görüyoruz. Aynı zamanda bitmemiş tasarım ödülü alan bu projenin detayları, web sitesinde yer alıyor.

choi+shine’ın websitesinde ilgili tasarım (arşivlenmiş)

Gelgelelim her ne kadar bu tasarım ödül alsa da, İzlanda’da yer almıyor. Dolayısıyla iddia yanlış.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu