Doğrulama

Mavi dolunay Görüntüsü Gerçek mi?

'Mavi dolunayı' hiç duydunuz mu? Birçok kişi mavi dolunayın gerçekten de mavi renkte olduğunu düşünüyor. Peki öyle miymiş? Bakalım.

Bulgularımız:

  • “Mavi dolunay” açıklamasıyla yayılımda olan görsel gerçek değil, dijital düzenleme.
  • Mavi dolunay ifadesi, aynı ayda ikinci kez çıkan dolunay için kullanılıyor.

Söz konusu doğamız ve evrenimiz ile alakalı konularsa epey ihtiyatlı davranmak gerekiyor. Keza, internetçiler birçok dijital tasarımı tıpkı gerçekmiş gibi ‘galaksi fotoğrafı’ diye paylaşabiliyor. Hatta bununla alakalı birçok iddiaya şöyle bir bakış atıp, bir güzel kaleme almıştık. Dileyen sitemize girip karıştırabilir.

Geçtiğimiz günlerde “Mavi Dolunay” yazılı bir görsele rastladık. Daha önce sahte paylaşımlarından aşina olduğumuz “Uzayı Keşfet” isimli Twitter sayfası da bu fotoğrafı paylaşmış.

Mavi Dolunay Fotoğrafı (Arşivlenmiş Tweet)

Tabii bazı kullanıcılar bu fotoğrafın gerçek olamayacağını dile getirmiş. Hatta bir tanesi aynı fotoğrafı yeşil efekti ile değiştirerek esprili bir şekilde yanıtlamış.

Gökyüzüne biraz bakmış olsanız bile, dolunayın Ay’ın doğal şartlarda mavi rengi alamayacağını bilirsiniz. Biz de bu mantıkla işbu mavi dolunay görüntüsünün aslını astarını araştıralım dedik.

Mavi Ay Olduğu Zaman, Ay’ın Rengi Maviye Dönmüyor

Google’da “Mavi Ay” şeklinde aradığımız bütün görsellerdeki Ay’lar, dijital efektli ya da birer illüstrasyon. Arama motorunda bahse konu fotoğrafı tarattığımızda da durum değişmiyor. Ay’ın bize bakan yüzünün teleskobik lens ile alınan görüntüsünün üzerine mavi efekt eklemişler. Yani anlayacağınız, birileri fotoğrafı olduğu gibi mavi efekte boğmuş…

Görsel: Shutterstock

Peki “Bu Mavi Ay mevzusu nereden geliyor arkadaşım?” diyenler olacaktır. İnanın biz de sizin gibi bu konuyu merak ettik ve araştırdık.

Öncelikle Mavi Ay’ın mefhumu Ay’ın renginden kaynaklanmıyor. Bugün kullandığımız Gregoryen takvimde tam 12 ay var. “Ay” kelimesi ise gerçekten de dünyamızın uydusu Ay’dan geliyor… Benzer şekilde Ay’ın tam dolunay haline bürünmesi süresince geçen süre 29 buçuk gün sürüyor.

Gelgelelim Mavi Ay’a… Ayda bir kez gerçekleşen dolunayın ikinci kez ortaya çıkışına ‘Mavi Ay’ denir. Elbette bu sadece tek değil. Bunun gibi birçok sahte Ay görüntüsüne rastlamak mümkün. Kırmızısı, mavisi, yeşili…  Hangi rengi ararsanız var. Yani anlayacağınız uzayla ilgili gördüğümüz her şeye inanmamalı, ihtiyatlı davranmalıyız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu