BilimDoğrulama

Antarktika’ya Gitmek Yasak Mı?

Üzerinde hiçbir ülkenin ve milletin olmadığı tek kıta Antarktika'ya gitmek yasak mı?

Bulgularımız:

  • Antarktika’ya gitmek yasak değil. Dileyen herkes bazı kurallara uymak koşuluyla gidebilir.
  • Antarktika’ya bilimsel araştırmalar dışındaki çalışmalar (kar amacı güden) yapmak yasak.

İnsanlık dünden bugüne her zaman yayılmacı bir amaç güderek toplumlar inşa etmiş, devletler ve ülkeler kurmuştur. Ne var ki her kıtada yayılan insan, coğrafi koşulların elverişsiz oluşundan dolayı dünyanın en kurak çölü diyebileceğimiz kutuplara yalnızca ayak basabilmiştir.

İnternette yıllar yılı dolaşan bir geyik var malum.. “Antarktika’ya gitmek yasak mı?” diye… Bunun sebebi olarak da bazı süper zekalar “Dünya düzdür. Hatta Dünya’nın sonu Antarktika’da bittiği için insanların gidip görmesi istenmez, bu sebeple oraya gitmek yasaktır” derler. Ancak bunun için ‘deli safsatası’ ifadesini kullansak yanlış olmaz.

Hatta bu büyük resmi gördüğünü iddia eden süper zekalar, NATO’nun logosunda bulunan dünya haritasında bütün kıtaların Antarktika tarafından çevrelendiğini gösterdiğini iddia ederler.

Elbette bunlar safsatadan öteye geçemiyor.

Antarktika Uydu Görüntüsü

Antarktika Dünya Toprağı ve İsteyen Herkes Gidebilir

Antarktika dünyanın en kurak çöllerinden biri olarak biliniyor. Herhangi bir canlının yaşamasına elverişli olmadığı için bir ülkenin yerleşkesi olması mümkün değil. Ancak bu, Antarktika’ya gitmek yasak anlamına gelmiyor. 1959’da Türkiye dahil 53 ülkenin imzaladığı Antarktika Antlaşmasına göre Antarktika dünya toprağı, yani ‘herhangi bir ülkeye bağlı değil’. Dolayısıyla şayet imkanınız varsa gidip görebilirsiniz.

Tabii dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. O da bu kıta üzerinde bilimsel çalışmalar dışında herhangi bir durum için kar amacı güden faaliyete izin verilmiyor. Yani gideyim de bir üs kurayım derseniz muhtemelen “Yassah kardeşim” gibi bir cevap almanız olası. Gittik gördük de üs kurmak kaldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu