BilimDoğrulama

Newton’un Kafasına Elma Gerçekten Düştü Mü?

Klasik Fiziğin Kurucusu Olan Isaac Newton'un Kafasına Elma Düştü Mü?

Bulgularımız:

  • Elma, Isaac Newton’ın kafasına değil, göz mesafesinde bir uzaklığa düşmüştü.

Hayatımız boyunca Newton’un bir ağacın gölgesinde oturup dinlenirken kafasına şakkadanak elma düştüğünü ve bunun sonucunda yer çekimi kanununu keşfettiğine dair bir hurafeye muhakkak denk gelmişizdir. Klasik fiziğin en bilinen isimlerinden biri olan İngiliz bilim insanı Isaac Newton’un hayatı birçok garipliklerle doğru. Buna bir başka yazıda değinelim.

Konumuza dönersek. Peki bu doğru mu? Newton’un kafasına elma düştü mü? Yoksa bu bir efsaneden ötesi değil mi? Buna bir bakalım.

Elma Newton’ın kafasına değil, uzağa düştü

Genel kanının aksine bu meşhur elma, Newton’un kafasına değil göz mesafesinde uzağa bir yere düşmüştü.

İngiltere’de bir çiftçinin babanın oğlu olan Isaac Newton, 1642’de İngiltere’de doğdu. 1661’de Cambridge Üniversitesi’ne girdi ne var ki buradaki eğitimi yarıda kalmıştı çünkü Büyük Londra Vebası yüzünden okul geçici olarak kapanmıştı. Bu sebeple Newton çocukluk evine gitti. Salgın hastalık yüzünden okullar bir süre kapalı kaldı fakat Newton durur mu öyle, durmaz elbette. Bu genç dahi adam, evinin bahçesinde tabiatı gözlemlemeye başladı.

 

 

Bir gün evinin camından dışarıdaki bakarken, elmaların neden sürekli yere düştüğünü merak etti:

“Neden gökyüzüne doğru hareket etmiyor da hep yere düşüyor”

Newton, kütle çekim yasasını ortaya atmasına sebep olan fiziksel hareketi keşfetti.

Newton’un Kafasına Elma Düştüğü Efsanesi Nasıl Yayıldı?

1726 yılında yani ölümünden bir yıl önce Newton, bu mevzuyu kendi gibi fizikçi ve Anglikan olan arkadaşı William Stukeley ile paylaşmıştı. Stukeley de dostuna vefa gösterdi ve onun ismini ve yaşamını anlatan bir biyografik kitap yazdı. Bu kitabın ismi Isaac Newton’un Yaşamı ve Hatıraları’dır. (Memoirs of sir isaac newton’s life)

Kitapta bu olay bizzat Newton’un dilinden Stukeley’e aktarılmıştır. Tabii elmanın yere düşüşü dilden dile yayıldıkça bozulmuştur. Yani özetle, elma gerçekten düşmüştü fakat düştüğü yer Newton’un kafası değil, evinin bahçesiydi!

– Newton’ın evinin yakınındaki meşhur elma ağacı – 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu