DoğrulamaKültür Sanat

Papa Francis’in Beyaz Mont Giydiği Fotoğraf Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Görüntü gerçek değil.
  • Görüntü, Midjourney AI isimli bir yapay zeka robotu ile üretilmiş.

Hepimizin bildiği gibi yapay zekanın gerçekliği, günbegün korkutucu bir noktaya geliyor. Ne var ki yapay zeka sadece birbirinden güzel tasarımlar ortaya koymuyor. Aldatmacalı, ‘tıpkı gerçekmiş gibi’ görünen fotoğraflar da üretiyor. Tabii malumunuz, internetçiler her gördüğünü sorgulamadan paylaşmaya epey meraklı.

Roma Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa Francis’in beyaz mont giydiği sözde bir fotoğraf da epey gündem olmuştu. Haber sitelerinin ve sosyal medya sayfalarının paylaştığı bu görüntüyü birçok kullanıcı gülünç bulsa da, inananların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Papa Francis’in Beyaz Mont Giydiği İddiasıyla Paylaşımda Olan Görüntü (Arşivlenmiş Tweet)
Papa Francis’in Beyaz Mont Giydiği İddiasıyla Paylaşımda Olan Görüntü Haber Kaynağı, Sondakika.com (Arşivlenmiş Sayfa)

Bu fotoğrafa Büyüteç tuttuk.

Papa Francis’i Beyaz Bir Mont Giyerken Gösteren Fotoğraf Gerçek mi?

Papalar, genellikle beyaz bir cübbe ve beyaz bir mitre ile hafızalarımızda yer ediniyor. Mevcut ruhani lider Papa Francis de elbette farksız değil. Peki o halde Papa’yı defileden fırlamış gibi gösteren bu fotoğraf gerçek mi? Bunu incelemeye başlarken öncelikle “Papa”, “Beyaz Mont” gibi basit ifadeler yazıyoruz. Ancak ne Türkçe ne de İngilizce dilinde herhangi bir bulguya rastlayamıyoruz. Ardından tersine görsel arama yöntemi kullanarak fotoğrafı Google üzerinden taratıyoruz ve bazı sonuçlara ulaşıyoruz.

Kaynak: Reddit (Arşivlenmiş)

Bulgularımıza göre, fotoğrafı bir kullanıcı daha önce Reddit’te “r/midjourney” alt reddit’inde paylaşmış. Daha önce yaptığımız bazı gerçek zannedilen fotoğrafların da bazı sanatçıların Midjourney AI ile ürettiğini analizimizde belirtmiştik. Midjourney AI, kısaca yapay zeka tabanlı bir imaj oluşturma yazılımı. Bazı anahtar kavramlar ve yönergeler vererek benzersiz fotoğraflar oluşturmak mümkün.

Papa’nın yapay zeka tabanlı diğer görüntülerine de ulaşmak mümkün:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu