Doğrulama

Etna Yanardağı’nın Patlaması Sonucunda “Anka Kuşu” Görüntüsü Ortaya Çıktı mı?

Bir fotoğrafta Etna Yanardağı'nın patladığı an ortaya bir "Anka kuşu" görüntüsü ortaya çıkıvermiş. Bir fotoğraf gerçek mi peki? Bunu inceledik.

Bulgularımız:

  • Etna Yanardağı’nın patladığı anın Anka kuşuna benzetildiği fotoğraf GERÇEK, herhangi bir düzenleme yok.
  • Fotoğraf Davide Basile tarafından 2019’da kaydedilmiş.

İnternette gezinirken bir fotoğrafa denk geldik. ‘Bilimle Kalın’ isimli bir Twitter sayfasının paylaştığı gönderide: Etna Volkanı’nın patlaması sonucu oluşan “Anka Kuşu” görüntüsü.” yazmakta. Bu fotoğrafı çeken sanatçı anı iyi yakalamış olmalı ki, fotoğrafı yıllardır aynı açıklama ile paylaşıp etkileşim almış. Fotoğrafın gerçek olup olmadığını inceledik.

Tweet (Arşivlenmiş)

Fotoğraf “GERÇEK”; 2019’da kaydedilmiş

Öncelikle anahtar kelimelerle konuyu aradığımızda, herhangi bir haber sayfasında böyle bir haber geçtiğine dair bir bulguya rastlamadık. Ardından tersine görsel arama yaptık ve şakkadanak bazı sonuçlara ulaştık.

Instagram Postu – Davide Basile

Reddit‘te üç yıl evvel açılan bir konuda, bu fotoğraf paylaşılmış ve açıklamasına aynı not düşülmüş. Alttaki yorumlarda, bir kullanıcı tarafından görselin kaynağı verilmiş. Kaynağa tıklıyoruz ve Davide Basile isimli İtalyan bir fotoğrafçı tarafından 2019’da Sicilya’da kaydedildiğini tespit ediyoruz. Davide Basile isimli arkadaşın diğer fotoğraflarına Instagram hesabından bakılabilir.

Etna, bundan üç yıl önce, yani 19 Temmuz 2019’da faaliyete geçmişti.

Kaynak: Davide Basile

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu