Doğrulama

CHP’nin Bir Camiyi Samanlığa Çevirdiği İddia Edilen Fotoğraf Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Fotoğraf, 2015’ten.
  • Bursa İnegöl’den bir vatandaş, yoğun kar yağışı nedeniyle samanlığının çökmesi sonucu, samanlarını muhafaza etmek için atıl haldeki camiyi kullandığını belirtmiş.

İnternette gezinirken, tuhaf bir fotoğrafa rastladık. Feyzan Bilgiç isimli bir Twitter kullanıcısının paylaştığı fotoğraf epey etkileşim almış. CHP’nin tek parti döneminde camileri ahıra ya da samanlığa çevirdiği iddiası yıllardır dönen bir geyik. Peki bu fotoğrafın aslı ne ve neden paylaşımda?

Bunu Büyüteçledik.

Bahse konu iddia görüntüsü

Arşivlenmiş tweet

Fotoğraf 2015’ten

Fotoğrafın renkli oluşu akla ister istemez “1940’larda siyah beyaz değil miydi yahu?” sorusunu getiriyor. Eh, doğru da… Bunun hikmetini öğrenmek için öncelikle “CHP”, “Samanlık” gibi anahtar kelimeler yazıyoruz fakat somut bir bilgiye rastlayamıyoruz. Ardından fotoğrafı tersine görsel arama metodu ile Google’da aratıyoruz ve 2015 tarihli bir habere ulaşıyoruz.

İnegöl’deki Cami, samanlık olarak kullanılmış

Bursahakimiyet isimli yerel haber sitesinde konu açıklığa kavuşturulmuş. Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı Muratbey mahallesindeki bu camii bir süredir atıl halde duruyormuş. Samanlığı yoğun kar yağışı nedeniyle çöken bir vatandaş, zorunluluktan dolayı bu eylemi gerçekleştirdiğini belirtmiş. Bu bilgi haber makalesinde şu ifadelerle aktarılıyor:

Bursa İnegöl’e bağlı Muratbey Mahallesi’nde bulunan ve 2000’li yılların başında heyelan nedeniyle yerinden kayan cami kullanıma kapatılmıştı. Kullanıma kapatılan cami birkaç aydır mahalle sakinleri tarafından samanlık olarak kullanılmaya başlandı. Kapısı ve pencereleri olmamasına rağmen genel yapısı bozulmayan ve içindeki yazıları hala bünyesinde barındıran cami, mahallede hayvan besiciliği yapan birkaç kişi tarafından yaklaşık 3 aydır samanlık olarak kullanılmaya başlandı. Camiye samanları getiren Murat Balcıelmas isimli vatandaş, kar nedeniyle samanlığının çöktüğünü ve zorunlu olarak kullanım dışında olan camiye samanlarını bıraktığını söyledi. Durumun buralara geleceğini tahmin etmediğini belirten Balcıelmas, yaptığı davranışın yanlış olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Bursahakimiyet

Haber, aynı dönemde yayınlanan birçok web sitesinden de doğrulanabiliyor. Dolayısıyla, 2015’ten bu yana sosyal medyada ‘CHP tek parti döneminde camiyi ahıra çevirdi’ algısıyla paylaşılan bu görselin arka planını öğrenmiş oluyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu