DoğrulamaManşet

“Mavi Ejderha Nehri” Gerçek mi?

Doğal koşullarla oluşan yer şekillerini görünce büyüleniyoruz, bakakalıyor çoğunlukla fotoğrafını çekiyoruz. Şu sıralar 'ejderhaya' benzeyen nehrin fotoğrafı böylesi bir doğal güzellik. Peki gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Portekiz’de yer alan “Odeleite Nehri” gerçek. Google Earth üzerinden incelendiğinde, fotoğraftaki yer ile birebir aynı olduğu görülüyor. Dolayısıyla iddia DOĞRU.

Fotoğraf makinası ne kadar kaliteli olursa olsun, kadraja doğru anı sığdırmak esas maharet isteyen incelik… Tabii yeni nesil telefon furyasıyla, kaliteli çekim yapmak şöyle dursun, hemen her anı kaydetmek isteyip tost makinasından hallice çekim yapan kameralarımızla doğru düzgün fotoğraf çekememenin yanında, ânı da kaçırıyoruz…

Bugün incelediğimiz fotoğraf da, kuşbakışı (muhtemelen uydu) çekilmiş bir nehir-akarsu fotoğrafı. Lakin, bu akarsuyu, muadillerinden ayıran ise şeklinin adeta bir ‘ejderhaya’ benzemesi.

Arşivlenmiş Tweet

Bazı kullanıcılar bu nehrin dijital programlarla üretilmiş bir çalışma olduğunu söylemişler. Bu kadar paylaşılıp viral hale gelmesi, bu görselin doğru olup olmadığını incelememizi gerektirdi.

Nehir gerçek, herhangi bir dijital düzenleme içermiyor

Fotoğrafı TinEye üzerinden tersine görsel arama yaptık ve bazı sonuçlarla karşılaştık. Çevrimiçi fotoğraf paylaşım sitesi olarak birçok internetçinin görsel yüklediği Imgur’da da bu fotoğraf var ve açıklama kısmında şu ifadelere yer veriliyor:

İddia görüntüsüyle (solda), Google Earth üzerinde kaydettiğimiz ekran görüntüsünü (sağda) karşılaştırdık ve birebir aynı yer olduğunu sizlere sunduk.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu