BilimDoğrulama

Beynimizin Yüzde Onunu Mu Kullanıyoruz?

Mutlaka duymuşuzdur beynimizin yüzde onunu kullandığımızı. Peki bu ne kadar doğru? Gelin İnceleyelim!

  • Beynimizin yüzde onunu kullanabiliyoruz iddiası doğru değil. Beynimizin tamamını yani ‘yüzde yüzünü’ kullanabiliyoruz.

Mutlaka duymuşsunuzdur, beynimizin yüzde onunu kullandığımızı ve aslında beynimizin büyük bir bölümünün uyku halinde olduğunu… Hatta bu lafı o kadar çok abartırlar ki, beynimizin yüzde yüzünü kullanmamız durumunda duvarların arkasını görebilmek, düşünce gücüyle tonlarca ağırlıktaki nesneleri kaldırabilmek gibi uçuk şeyler yapabilmenin ne kadar kolay olduğunu söylerler.

Peki bu ne kadar doğru? Beyin gücümüz, gerçekten de o meşhur Hollywood filmi olan Lucy’deki gibi keşfedilmeyi bekleyen bir hazine mi?

Hayır, Beynimizin Tamamını Kullanıyoruz

Beyimizin yüzde onunu kullanıyoruz ifadesi tamamıyla uydurmadan ibaret. Çünkü beynimizin %10’unu değil, tamamını kullanıyoruz. Sağlıklı insanlar, beyinde bulunan her iki yarım küreyi de tam anlamıyla kullanabiliyor

Manyetik rezonans görüntüleme (MR) adı verilen beyin görüntülemeyle, beynimiz farklı görevleri yerine getirirken aktivitesi ölçülebilir. Bu ve benzeri bilimsel yöntemlerle, kişi çok basit bir eylem gerçekleştirirken bile beynin çoğunun kullanımda olduğu görülür. Hatta öyle ki, kişi dinlendiğinde veya uyurken beynin çoğu bile aktiftir.

Herhangi bir zamanda kullanılan beynin yüzdesi kişiden kişiye değişir. Aynı zamanda kişinin ne yaptığına veya ne düşündüğüne göre de beynin kullanım oranı değişir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu