Doğrulama

Bebek Arabalı Kadının Videosu Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan mı?

Bulgularımız:

  • Video, bir görsel grafik uzmanı olan Konstantin Kovalenko tarafından 2019 da oluşturulmuş.

Twitter’da Birol Alkan isimli, daha önceki iddialardan alışkın olduğumuz bir kullanıcının paylaşımına rastladık. Paylaşımda bebek arabası süren bir kadın yer alıyor. Ancak videonun yeşil perde önünde kaydedildiği ve bu sebeple sahte olduğu öne sürüyor. Rusya ve Ukrayna Savaşı malum bir yılı aşkın dünyanın gündeminde. Komplo teorisyenleri ise bildiğimiz gibi kendince fikir yürütmeye devam ediyorlar. Savaşın set ortamında kurgulandığını düşünenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Onlara göre bütün bunları bir film ekibi kurguluyor.

Rusya-Ukrayna savaşının kurgu olduğunu gösterdiği iddiasıyla yayılımda olan Bebek arabalı kadın videosu. – Tweet Kaynağı

Peki gerçekten de bu bebek arabalı kadının videosu, insanları savaşın var olduğuna inandırmak için mi hazırlandı. Bunu Büyüteçledik.

Video, Rusya-Ukrayna Savaşı’nı Göstermek İçin Stüdyoda mı Kurgulandı?

Son bir yıldır dünya politikasını meşgul eden Rusya ile Ukrayna arasındaki diplomatik ve askeri halen devam ediyor. Aynı şekilde konu ile alakalı birçok dezenformasyon da devam etmekte. Bunlar genellikle her şeyi bildiğini düşünen komplo teorisyenlerinin temelsiz sanrıları.

Peki gerçekten de iddia ettikleri gibi bebek arabalı kadın videosu savaş varmış gibi göstermek için mi çektiler. Bunu incelemek için evvela videodan bir ekran görüntüsü alıp tersine görsel arama yöntemi kullanarak arıyoruz. Böylelikle bazı sonuçlara ulaşıyoruz.

Bir dijital portfolyo paylaşma sitesi olan Artstation’da videoya rastlamak mümkün. Görüntüyü kurgulayan kişi Konstantin Kovalenko. “Kıyamet Sonrası” olarak adlandırdığı bu yeşil perde çalışmasının farklı varyasyonları da var.

Konstantin Kovalenko’nun “Kıyamet Sonrası” isimli video çalışması.
Konstantin Kovalenko’nun “Kıyamet Sonrası” isimli video çalışması.

Sonuç olarak videoda bir çarpıtma olduğunu görüyoruz. Kıyamet Sonrası” temalı videoyu Konstantin Kovalenko isimli bir görsel grafik uzmanı 2019’da kurgulamış. Yani konunun Rusya-Ukrayna Savaşı ile en ufak bir ilgisi yok.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu