DoğrulamaPolitika

Davutoğlu’nun Bir Çocuğu Havaya Kaldırdığı Fotoğraf Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Fotoğraf gerçek.
  • Eylül 2014’te çekilen bu fotoğrafta Davutoğlu, terör örgütü IŞİD’in serbest bıraktığı rehineler ile bir araya gelmiş. Fotoğraf aynı gün kaydedilmiş.

İnternette bazı fotoğraflara ara sıra karşımıza çıkar ve bakınca geçmişi hatırlarız. Eskinin başbakanı, bugünün Gelecek Partisi başkanı Ahmet Davutoğlu’nun bir fotoğrafını buna örnek gösterebiliriz. Davutoğlu’nun bir çocuğu kafasından tutup havaya kaldırdığı anı gösteren bu ‘absürt’ fotoğrafa denk gelmiş olabilirsiniz.

Yıllardır paylaşımda olan bu fotoğrafta Davutoğlu’nun, elinde bayrak tutan bir erkek çocuğunu havaya kaldırdığını görüyoruz. Ancak bu karenin nerede ve ne zaman kaydedildiğine dair genel bir bilgi yok. Bazı internetçiler “Yok artık bu kadar da değildir herhalde…” minvalinde yorumlar yapıyorlar doğal olarak.

Peki bu fotoğraf gerçek mi? Gerçekse hikayesi ne? Buna Büyüteç tuttuk.

Ahmet Davutoğlu’nun Bir Çocuğu Kafasından Tutup Havaya Kaldırdığı Anı Gösteren Fotoğraf Gerçek mi?

İnternet sitelerinde sık sık karşımıza çıkan bu fotoğrafın hikayesini araştırmak için öncelikle “Ahmet Davutoğlu”, “Çocuk” gibi anahtar kelimelerle konuyu arıyoruz. Daha sonra 2014 yılından bazı haber kaynaklarına ulaşıyoruz. Her ne kadar fantastik bir izlenim verse de, bu fotoğraf gerçek.

Kaynak: İnternethaber.com (Arşivlenmiş)

İnternethaber’in web sitesindeki içerikte, işbu fotoğraf ile alakalı şu ifadelere yer alıyor:

Terör örgütü IŞİD’in elindeki 49 vatandaş dün serbest bırakıldı. Serbest bırakılan rehineler Ahmet Davutoğlu ile birlikte Ankara’ya geldi. Burada çekilen bir fotoğraf ise sosyal medyanın gündemine oturdu.

21 Eylül 2014 tarihli bu habere, diğer internet gazetelerinde de okumak mümkün. Bunun yanı sıra, fotoğrafta arkası dönük olan çocuğun, ayaklarının yerden kesildiği anı gösteren başka fotoğraflara da mevcut.

Ahmet Davutoğlu’nun çocuk sevme anı.
Ahmet Davutoğlu, çocuğu havaya kaldırıyor.
Çocuk, Ahmet Davutoğlu’na doğru giderken.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu