DoğrulamaTeknoloji - Oyun

Fotoğraf 2023 Model Renault Toros’u mu Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Araç, Dacia 1300 Rebirth modeline ait ve modern tasarımcı Theodor Ion Tănase tarafından yaratılmış.

Geçtiğimiz gün internette gezinirken epey ilginç bir paylaşıma denk geldik. Paylaşım, Anadolu’nun taşra muhitlerinde halen daha yollarda olan Renault’un efsanevi modeli Renault 12, daha çok bilinen ismiyle “Renault Toros” ile ilgiliydi. Paylaşımlarda, Renault Toros’un 2023 modelinin çıktığını ve 850.000 tl’den satışa çıkacağına dair bir bilgiyle karşı karşıyayız.

İşte o paylaşımlardan bazıları:

Renault Toros 2023 modeli iddiasıyla paylaşımda olan Tweet.
Renault Toros 2023 modeli iddiasıyla paylaşımda olan Tweet.

Peki gerçekten de fotoğraflar 2023 model Renault Toros tasarımını mı gösteriyor? Buna Büyüteç tuttuk.

Görseldeki Renault Toros’un 2023 Model Tasarımını mı gösteriyor?

Öncelikle bunu öğrenmek için “Renault Toros”, “2023 model” gibi anahtar kelimelerle konuyu arıyoruz. Ancak herhangi bir sonuca ulaşamıyoruz. Tasarımı kim yaptı, ne zaman çıkacak? Bunun gibi sorularımız yanıtsız kalıyor. Bunun yerine haber sitelerinde paylaşımlara rastlıyoruz.

 

Renault Toros 2023 modelini gösterdiği iddiasıyla yayılımda olan görsel. Kaynak: KARAR
Renault Toros 2023 modelini gösterdiği iddiasıyla yayılımda olan görsel. Kaynak: YURT

Ardından tersine görsel arama yöntemi ile araç fotoğraflarını arıyoruz ve karşımıza tasarımın orijinal hali çıkıyor. Böylece bu araç tasarımı neyin nesiymiş, neden haberciler buna “Renault Toros 2023 model” diyerek üşüşüyormuş öğreniyoruz.

Kaynak: francuskie.pl

Francuskie.pl isimli haber sitesinde aracın iddia edilenin aksine Renault Toros olarak bildiğimiz Renault 12 tasarımı olmadığını görüyoruz. Theodor Ioan Tănase isimli konsept tasarımcısı bu tasarımı Dacia 1300 Rebirth için yaratmış. Web sitesinde konu ile alaklı şu bilgiler yer almakta:

Yeni Dacia 1300 Rebirth, 1300 modeli ile Bigster konseptinin öğelerinin bir kombinasyonudur. Araç, öncelikle Y şeklindeki farlara sahip fütürist bir ön cephe, yeni bir marka logosu ve sportif bir ön tampon ile ayırt edilir. Bu Dacia’nın bir karakteri var ve silüeti atasına atıfta bulunsa da araç, modern teknolojiler ve lüks lehine bütçe karakterini kaybetti. Bu, örneğin kabinde bulunan paneldeki görüntüyü ileten sanal aynalar ve ızgaradaki aydınlatılmış elemanlarla kanıtlanır. Donanım, direksiyon simidindeki dokunmatik düğmeleri ve otomatik şanzımanı içerir. Ne yazık ki, iç mekana ait hiçbir fotoğraf yayınlanmadı.

“Proje fikri, Dacia Bigster konsept modelinin yeni şekillerle sunumundan sonra doğdu. Zamanında tüm ülkede ses getiren Bigster ve Dacia 1300 modelinin unsurlarını birleştirmeye karar verdim” dedi. Aracın arkası da Logan III nesline ve aralarındaki “Dacia” kelimesine atıfta bulunan farlarla bir ışık oyunudur. Görselleştirme üzerindeki çalışma, yazarı 60 saat sürdü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu