Doğrulama

“İngiliz Kadınlar, Türk Kadınlarından Daha mı Az Değerli?” Yazan Pankart Gerçek mi?

Eski bir fotoğrafta görülen pankartta gerçekten de "İngiliz kadınları Türk kadınlarından daha mı az değerli?" yazıyor mu buna mercek tuttuk.

Bulgularımız:

  • Fotoğraf 1960’lı yıllarda Londra’nın Trafalgar Meydanı’nda kaydedilmiş.
  • Pankarttaki ifadelerde herhangi bir oynama yok, görsel DOĞRU.

Eski fotoğraflar, adeta geçmişe ışık tutan birer fener. Deklanşöre basınca yalnızca anı ölümsüzleştirmiyorsunuz, fikirleri ve idealleri de tarihe kaydetmiş oluyorsunuz aynı zamanda…

İddia olarak paylaşılan bir görsel de, yine tarihi diyebileceğimiz bir fotoğraf…

İddia Edilen Tweet

Bir kadının elinde “Are British women worth less than Turkish women?” (Türkçesiyle: “İngiliz kadınları, Türk kadınlarından daha mı az değerli?”) yazdığı görülüyor. Tamamı kadınlardan oluşan gösterici gruptaki bu pankart, haliyle internetçi tayfanın ilgisini çekmiş. Peki pankarttaki ifade gerçek mi, yoksa dijital düzenleme ile mi uydurulmuş? Buna bir bakalım dedik.

Fotoğraf gerçek, bir gösteride kaydedilmiş

Fotoğraf, Google Lens üzerinde aratılırsa birçok sonuca ulaşıldığı görülür.

Insider’ın haberinde, fotoğrafın 1960’lı yıllarda çekildiği bilgisi veriliyor.

Amerika merkezli finansal haber sitesi olan Insider’da da bu konuyla ilgili bir fotoğraf kullanıldı. Insider, bu fotoğrafın 1960’lı yıllarda çekildiğini ve kamu hizmeti mesleklerinde eşit ücret verilmesini öneren bir grup kadını göstermişti. Altta verilen Getty Images detayı da, görselin bu stok görsel sitesinden alındığına dair bir ipucu veriyor. Getty Images üzerinden fotoğrafı taradığımızda da verilen bilgiye ek olarak, fotoğrafın Londra’da bulunan Trafalgar Meydanı’nda çekildiği ifadesi yer alıyor.

Ayrıca Women’s Rights-Struggle and feminism in Britain c. 1770-1970 (İngiltere’de Kadın Hakları-Mücadelesi ve feminizm) isimli Amazon üzerinde satılan 2007’de basılan bir kitapta da, bu fotoğraf yer alıyor. Dolayısıyla fotoğraf üzerinde herhangi bir oynama olmadığı için ‘Doğru‘ diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu