DoğrulamaManşet

Netanyahu Kemalistlere Teşekkür Etti mi?

Bulgularımız:

  • Videodaki altyazı, gerçeği yansıtmıyor.
  • İsrail Başbakanı Netanyahu görüntülerde İsrail devletinin bir savaşta olduğunu ve Hamas’a karşılık vereceğini belirtiyor.

İsrail ile Hamas arasındaki askeri çatışmalar hız kesmeden devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin bölgede “arabulucu” pozisyonunda olduğunu söyleyerek her iki ülkenin lideri ile iletişime geçti.

Bölgeden birçok haber ve bilgi gelmeye devam ediyor ancak bunların birçoğu teyite muhtaç. Bu şüpheli iddialardan birisi de İsrail Devleti Başbakanı Netanyahu’nun Türkiye’deki ‘kemalistlere’ teşekkür ettiği iddiası.

@metropolmedya_: Sosyal medyada yayılan video, İsrail Başbakanı Netenyahu İddiaya göre : “Türkiye’nin kıymetli kemalistleri, verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim”

Söz konusu paylaşımda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Türkiye’deki kemalistlere kendilerini desteklediği için teşekkür ettiği öne sürülüyor. Videoda geçen altyazılar şöyle:

Türkiye’nin kıymetli kemalistleri, işgal ettiğimiz Filistin topraklarını savunurken yıllardır mümkün olan minimum acıyla hızlıca öldürerek evlerinden kovduğumuz vahşi ve kaba Araplara karşı verdiğiniz destekten dolayı İsrail halkı adına teşekkür ederim. Zaten onlar geçmişte Osmanlı’yı da arkadan vurmuşlardı. Gerçi Osmanlı’yı asıl yıkan bizim dedelerimiz. Bilemiyorum belki de bu yüzden bu kadar seviyorsunuz bizi. Ne olursa olsun verdiğiniz koşulsuz destekten dolayı teşekkür ederiz. Ayrıca özellikle teşekkür etmek istediğim bir kişi daha var. Ümit seni seviyoruz.

İddia edilen ifadelerin bir devlet başkanının ağzından çıkmayacağı oldukça bariz. Dolayısıyla buradan da videonun gerçek olmadığı sonucunu çıkarıyoruz. Bunun üstüne X üzerinde ilk paylaşım yapan kullanıcıyı araştırmaya başlıyoruz. “Netanyahu”, “Kemalist” gibi anahtar kelimelerle arama yaptığımızda, “Dr. Tunç Taşbaş” isimli bir kullanıcının bu videoyu mizah amaçlı paylaştığını görüyoruz.

@DrTasbas: Bunu da gerçek zannetmez ki insan. Bariz mizah amaçlı bir video.

Videonun orijinal hali.

The Guardian’ın YouTuba kanalındaki videoda, İsrail Başbakanı Netanyahu güncel İsrail-Hamas savaşında ulusa seslenerek İsrail’in bir savaşta olduğunu belirtiyor. 7 Ekim 2023 tarihli konuşmadaki ifadelerin Türkçe karşılığı ise şöyle:

İsrail vatandaşları, savaştayız. Bir operasyonda değil, bir savaşta… Bu sabah, Hamas İsrail Devleti’ne ve vatandaşlarına vahşi bir saldırı düzenledi. Sabahın erken saatlerinden beri bu konunun üzerindeyiz. Savunma kurulu başkanlarını bir araya getirdim. Her şeyden önce etki altında kalan kentsel alanların, buralara sızan teröristlerin temizlenmesi için direktifler verdim. Buna paralel olarak, düşmanın şimdiye dek karşılaşmadığı bir büyüklükte ve yoğunlukta karşılık vermek üzere kapsamlı bir seferberlik başlatıyorum. Düşman, eşi benzeri görülmemiş bir bedel ödeyecek.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu