DoğrulamaManşetPolitika

Kılıçdaroğlu’nu Öcalan ile Gösteren Fotoğraf Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzü görüntüye “fotomontaj” yöntemi ile eklenmiş.
  • Fotoğrafın orijinal halinde Abdullah Öcalan’ın yanında örgüt kurucularından “Cemil Bayık” yer alıyor.

14 Mayıs 2023’te gerçekleşecek seçimde cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği adaylık süreci devam ediyor. Medya, herkesin malumu önümüzdeki seçimlerde. Henüz daha resmen adaylar kesinleşmedi ve sandıklar belli olmadı.

Tabii gitgide tansiyonun arttığı bu siyasi ortamda, dezenformasyonların çıkmaması şaşırtıcı olurdu. Millet İttifakı ortak cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu da, bu dezenformasyon saldırılarının kurbanlarından.

Twitter’da bir kullanıcı, Kılıçdaroğlu’nun terör örgütü kurucusu Abdullah Öcalan ile sözde yan yana gösteren siyah beyaz bir fotoğraf paylaştı. Tabii internette basit bir araştırma yaptığımızda, bu gönderinin tek olmadığını görüyoruz.

Kılıçdaroğlu’nu Öcalan ile yan yana gösteren iddia görüntüsünün paylaşımı. (Arşivlenmiş Tweet)
Kemal Kılıçdaroğlu ile Abdullah Öcalan’ı yan yan gösterdiği iddia edilen fotoğrafın tam hali.

Bu fotoğrafı inceledik ve Büyüteç’imizi tuttuk.

Kemal Kılıçdaroğlu ve Abdullah Öcalan’ı Yan Yana Gösteren Fotoğraf Gerçek mi?

Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın ortak adayı olduğunun açıklanması, kamuoyunda bazı kesimden tepkilere neden olmuştu. Medyada da kendisi hakkında birçok dezenformasyona neden olan bilgi yer almakta. Kılıçdaroğlu’nu terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile yan yana gösteren sözde fotoğraf da bunlardan birisi.

Öncelikle Google’da bu iki kişiyi yan yana gösteren bir fotoğrafa dair herhangi bir iz olmadığını söyleyelim. Bunu kanıtlamak için TinEye ile tersine görsel arama yöntemi ile fotoğrafı veri tabanında arıyoruz.

Ardından bazı görsel sonuçlarını yakalıyoruz. Almanya menşeili bir haber sitesinde ilgili 2015 tarihli bir haberde ilgili fotoğrafın orijinal hali yer alıyor.

Fotoğrafın orijinal halinde Öcalan’ın yanındaki kişinin terör örgütü kurucularından Cemil Bayık olduğunu görüyoruz. Yani birileri Kılıçdarğlu’nun yüzünü görüntüye fotomontaj dahil etmiş.

Welt am Sonntag’ın haberinde örgüt yöneticilerinden Bayık ile yaptıkları bir röportaj yer alıyor. Gelgelelim fotoğrafın altındaki metinde ise herhangi bir tarihe rastlamıyoruz. Bunun yerine Kaynak: Youtube/Diroka Ji Agirşeklinde bir ibare dikkatimizi çekiyor.

Bunun üstüne ilgili belgeseli Google’da aratıyoruz. Karşımıza terör örgütünün kuruluş sürecini anlatan bir seri çıkıyor. Belgeselin 5. bölümü, 1. dakika 45. saniye itibarıyla Bayık ve Öcalan’ın fotoğrafını görmek mümkün.

Kemal Kılıçdaroğlu’nu Öcalan ile yan yana gösteren fotoğrafın sahte olduğunu kanıtladık. En nihayetinde öğrenmemiz gereken bir tek soru kaldı: Kılıçdaroğlu’nun bu fotoğrafını nereden geliyor?

Bunun öğrenmek için bu sefer fotoğraftaki yüzü kırparak tersine görsel arama yöntemi kullanıyoruz. Daha sonra NTV’nin 2013’teki “Kılıçdaroğlu eski fotoğraflarını yayınladı” başlıklı haberine ulaşıyoruz.

Kaynak: NTV (arşivlenmiş)

Görüntüde, Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun gençlik hali yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu