Doğrulama

Atatürk’ü Zeybek Oynarken Gösteren Fotoğraf Gerçek mi?

Atatürk'ün zeybek oynarken çekilen bir fotoğrafı yıllardır internette dolaşıyor. Peki bu fotoğraf Atatürk'ün zeybek oynadığı anı mı gösteriyor, yoksa bir sekans mı?

Bulgularımız:

  • Görüntü, 2008’de gösterime giren “Son Balo Vals ve Zeybek” isimli kısa filmde kaydedilmiş. Atatürk’ü canlandıran kişi “Sümer Ezgü”.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sadece diplomatik başarısıyla değil, aynı zamanda edebiyat, müzik ve dans zevkleriyle de öne çıkan bir şahsiyet. Atatürk’ün zeybek oynadığı ana ait olduğu iddia edilip, yıllardır: Bir Türk sadece zeybek oynarken diz çöker.” metniyle paylaşılan ve güzel ‘prim kasılan’ meşhur fotoğrafa denk gelmiş olabilirsiniz. Hatta bu makalemizi okuyana kadar bu siyah-beyaz fotoğrafın gerçek olduğuna ikna olmuşsunuzdur bile kim bilir…

Bu fotoğraftaki kişinin gerçekten Atatürk olup olmadığını inceledik.

Görsel “Son Balo Vals ve Zeybek” isimli kısa filmden alıntı

Atatürk’ün zeybek oynadığı ana ait sanılan bu kesit, aslında 19 Mayıs 2008’de gösterime giren, Biray Dalkıran’ın yönetmenliğini yaptığı “Son Balo Vals ve Zeybek” isimli kısa filmde görünmekte. Videodaki figüran ise Atatürk’ün bizzat kendisi değil elbette, Sümer Ezgü isimli bir sanatçı.

Kısa filmin tam hali YouTube’ta izlenebilir.

Fotoğrafın arka planını incelediğimizde, görüntülerin, Atatürk’ün vefatından önceki Bursa gezisine gönderme yaptığı sonucuna ulaşıyoruz. Atatürk, 2 Şubat 1938’de Merinos Fabrikası’nın açılışı için Bursa’ya gelmişti. Açılışın ardından Bursa’yı gezecekti. O sırada gazeteci yazar Nizamettin Nazif Tepedelenli­oğlu, Mustafa Kemal’in Bursa gezisinin akşamında, halkın organize ettiği baloya katılacağını biliyordu. Bu sebeple o da baloya teşrif etmiş ve uzaktan gözlemlemişti. Atatürk’ün vefatından 10 ay önce salonda oynadığı son zeybek, ismiyle müsemma “Son Balo” isimli kitabında kaleme almıştı.

İşte bu kısa film, Atatürk’ün vefatından önce Bursa’da oynadığı son zeybeğin bir tasviri olarak çekilmiş.

Kaynak: Tarihdergi.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu