DoğrulamaKültür Sanat

Fotoğraf, Mariana Çukuru’nu mu Gösteriyor?

Bulgularımız:

  • Fotoğraftaki yer, Mariana Çukuru değil, Belize Set Resifi sisteminde bulunan, bir sualtı obruğu.
  • Obruk, UNESCO Dünya Mirasları Listesinde Belize Set Resifi koruma sisteminin bir parçası.

İnternette bazı fotoğraflar vardır epey sembol hale gelmiştir. Büyük Okyanus’ta bulunan ve dünyanın en derin derin noktası olan Mariana Çukuru’nu mutlaka duymuşsunuzdur. Hatta deniz seviyesinden yaklaşık 11 km derin olan çukurun fotoğrafı da karşınıza çıkmıştır.

Mariana Çukuru Başlığıyla Kullanılan Fotoğraf
Mariana Çukuru Başlığıyla Paylaşılan Fotoğraf

Peki yıllar boyu karşımıza çıkan bu fotoğraf gerçekten de Marina Çukuru’na mı ait? Bu karanlık bölge dünyanın en derin noktasını mı gösteriyor?

Buna bir Büyüteç tutalım dedik.

Fotoğraf Dünyanın En Derin Noktası Olan Mariana Çukuru’nu mu Gösteriyor?

Neredeyse internetin ortaya çıkışından beri bu fotoğraf “Mariana Çukuru” başlığıyla paylaşılmakta… Peki gerçekten de bu sanki dünyanın öbür ucuna çıkıyormuş gibi görünen ürkütücü yer gerçekten de burası mı?

Bunu incelemek için en iyi sonuç veren yöntemimize başvuruyoruz: Tersine görsel arama yoluna…

TinEye platformu üzerinden fotoğrafımızı bir güzel arıyoruz ve karşımıza bazı bilgiler çıkıyor. Bir stok görsel yükleme sitesi olan Alamy üzerinde fotoğrafın nereyi gösterdiği, kim tarafından kaydedildiği gibi bilgilere ulaşabiliriz.

Belize Set Resifi – Kaynak: Alamy

Buna göre, fotoğraf Orta Amerika’da yer Alan Belize’yi gösteriyor. Bu siyah karartı şeklindeki yuvarlak da, bir mercan resifi seti.

Mercan resifi, denizin içinde ortaya çıkmış büyük bir obruk aslında… Vikipedi’de bu “Büyük Mavi Çukur” hakkında şu bilgi yer alıyor:

Büyük mavi çukur, Belize açıklarında bulunan büyük sualtı obruğu veya deniz çukuru. Belize City’den 70 km uzaklıkta bulunan Deniz Feneri Resifinin merkezinde bulunur. 300 metre çapında ve 124 metre derinliğindeki delik dairesel bir biçimdedir. Büyük mavi çukur, UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesinde Belize Set Resifi koruma sisteminin bir parçasıdır.

Sonuç olarak bu büyük mavi çukurun, Marina Çukuru olmadığı sonucuna ulaşıyoruz. Belize açıklarındaki bu yer, bir mercan resifi. Ayrıca bu lokasyonu Google Earth üzerinden de görüntülüyor ve bu bilgiyi onaylıyoruz.

Belize Set Resifi sisteminde bulunan “Büyük Mavi Çukur” – Google Earth görüntüsü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu