Doğrulama

Yozgat’ta “Çekerek Boşalan” İsminde Bir Köy Var mı?

Bulgularımız:

  • Gönderi gerçek değil, mizah amaçlı.
  • Yozgat’ın Çekerek ilçesinde yer alan köyün adı “Boşalan” değil “Başalan”.
  • Köyün dernek binasının tabelası fotomontajla değiştirilmiş.


Geçtiğimiz günlerde internetçilerin yaydığı gülünç bir paylaşıma denk geldik. Bazı yer ve yöre isimleri kimi zaman tuhaf veya sıradışı olabiliyor. Ancak Yozgat’ta bulunan ve isminin “Çekerek Boşalan” olduğu iddia edilen köy gerçek olamayacak kadar ilginç.

“Saldırayabiniz” isimli Instagram hesabının 3 Ocak’ta paylaştığı fotoğraf 90 binden fazla beğeni aldı. Elbette yalnızca bu paylaşım tek değil… Twitter’da geçmiş yıllardan bir sürü gönderiye rastlamak mümkün.

Bu iddianın doğruluğunu araştırmak için Büyüteç tuttuk.

İddia Kaynağı

İnternetçi, bu paylaşıma şu ifadeyi eklemiş: “Yozgat ili Çekerek ilçesi Boşalan Köyü Derneği
(Bileğine güvenen üye olabilir).

Paylaşımın altında bir başka kullanıcı cevap olarak şu yorumu yapmış: “Yozgatlı bir kardeşimden onay aldım. Tabela doğru”

Fotoğrafın Üzerinde Oynama Yapılmış, Köyün Adı “Başalan”

Öncelikle fotoğrafın açıklamasında ilçenin “Boşalan” olduğunu görüyoruz. Ancak Yozgat’ın ilçelerini Google’da “Boşalan”, “Çekerek” ve “Yozgat” anahtar kelimelerle arıyoruz ve karşımıza şakkadanak bazı sonuçlar çıkıyor. Vikipedi’de ilçenin isminin Çekerek, köyün isminin iddia edilenin aksine “Başalan” olduğunu görüyoruz.

Kaynak: Vikipedi

Bu sefer “Çekerek Başalan” şeklinde bir arama yaptığımızda, işbu fotoğrafın orijinal haline ulaşıyoruz. Yerel bir haber kuruluşu olan Yeniufuk Gazetesi’nin web sitesinde konu ile alakalı bir habere rastlıyoruz.

Kaynak: Yeni Ufuk Gazetesi

1 Kasım 2016 tarihli haberde, dönemin Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’ün Yozgat Çekerek’te bulunan Başalan Köyü Derneği’nin açılışına katıldığı söyleniyor. Bunun yanı sıra dernek açılışına CHP milletvekilleri, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı bilgisine ulaşıyoruz.

Sonuç olarak, Yozgat’ın Çekerek ilçesindeki bu köyün adı “Boşalan” değil “Başalan”. Söz konusu iddia, internetçilerin biraz goygoy yapmasından kaynaklı. Kimi zaman böyle mizah amaçlı yazılıp çizilen söylemlere denk geliyoruz. Neticede internet… Çok da ciddiye almamak lazım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu