Doğrulama

İtalya Sicilya’daki “İnsan Biçimli Kasaba” Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Evgeni Fab isimli bir fotoğrafçının kaydettiği görüntü gerçek.
  • Bu kasabanın ismi “Centuripe” ve uydu görüntülerinden incelendiğinde insan siluetini andırdığı anlaşılıyor.

Barcelona, Paris gibi nizami kentleşme örneklerine rastlıyoruz. İnsan bu gibi durumlarda yurdum Bağcılar’ındaki üst üste yerleşmeleri düşününce, altyapının önemini tekrar hatırlıyor.

Sosyal medyada gezinirken, tam da bu konu ile alakalı bir paylaşıma rastladık. Tweet görüntüsünde kuşbakışı insan biçimine benzeyen bir kasaba yer alıyor. Tweet sahibi bu yerin İtalya’nın Sicilya bölgesinde yer aldığını belirtmiş.

İtalya Sicilya’da yer aldığı iddiasıyla paylaşılan insan silüetini andıran kasabanın kuşbakışı görünümü. – (Arşivlenmiş Tweet)

Fotoğrafı Büyüteçledik.

Fotoğraftaki Yer, Sicilya’nın “Centuripe” Kasabası

İtalya’nın Sicilya bölgesinde bir kasabayı kuşbakışı gösterdiği iddiasıyla paylaşımda olan fotoğrafı incelemeye başlıyoruz. Görüntüyü tersine görsel arama yöntemi ile taradığımızda, bir Twitter sayfasının paylaşımına ulaşıyoruz. Gönderide işbu yerin adının Centuripe olduğu belirtilmiş. Aramamıza devam ettiğimizde de fotoğrafın asıl kaynağına ulaşıyoruz.

Evgeni Fab isimli bir fotoğrafçı tarafından çekilen Centuripe kasabasının kuşbakışı görünümü. Kaynak: Instagram paylaşımı

Fotoğrafı Evgeni Fab ismindeki bir fotoğrafçı kaydetmiş. Bu bilgiyi kendisinin Instagram hesabından ulaşıyoruz. Google Earth kullanarak Centuripe Kasabası’nın görünümüne bakıyor ve bu bilgiyi tasdik etmiş oluyoruz. Her n e kadar akılda şüphe uyandırsa da fotoğraf gerçek ve kasaba gerçekten de ilk bakışta bir insana benziyor.

Görüntüdeki insan figürüne benzese de aslında MÖ 5. yüzyıldan bu yana şehirleşmiş bir bölge olduğu bilgisi yer alıyor. Bu yüzden bölgenin insan figürüne benzemesinin, uydu teknolojisiyle çok sonradan fark ettiğimiz bir detay olması muhtemel.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu