DoğrulamaManşet

Atatürk’ün Bozkurt İşareti Yaptığı Anı Gösteren Fotoğraf Gerçek mi?

Bulgularımız:

  • Atatürk’ün ‘bozkurt işareti’ yaptığı iddia edilen görüntü gerçek değil.
  • 1935’te kaydedilen fotoğrafta, Florya Köşkü’nün inşaatına giden Atatürk, eliyle bazı direktifler veriyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile alakalı birçok yanlış bilgiyle karşılaşıyoruz. Elbette bu yanlış bilgi yayılımı kasıtlı mı değil mi bilemeyiz. Ancak tarih, belgelere tabi bir alan… Bu yüzden her bilgiye inanmamak ve ihtiyatlı yaklaşmak önemli.

Atatürk’ün bozkurt işareti yaptığı iddia edilen görsel (Arşivlenmiş Tweet)

Geçtiğimiz günlerde Twitter’da Atatürk ile ilgili bir fotoğrafa denk geldik. ‘Türk Tarih Arşivi’ rumuzlu bir kullanıcının paylaştığı fotoğrafta, Atatürk’ün bozkurt işareti yaptığı an görülmekte… Genelde ülkücülere has bir siyasal hareket olan bozkurt işareti, internetçiler arasında viral hale gelmiş. Bazıları “Atatürk’ün bozkurt işareti yaptığı fotoğraf gerçek mi?” sorusunu sormuş. Bazıları ise bu fotoğrafın gerçek olmadığını, üzerinde fotomontaj olduğunu söylemişler.

Noktayı biz koyalım istedik ve bu yüzden büyüteçimizi tuttuk.

Fotoğraf Sahte. Orijinal Fotoğrafta Atatürk ‘Bozkurt İşareti’ Yapmıyor

Atatürk’ün bozkurt işareti yaptığı iddiasıyla gündeme gelen iddiayı Google’da yüzeysel olarak arıyoruz. Ne var ki bununla alakalı eski bir habere denk gelmiyoruz. Habertürk’ün 2015’te yayınladığı bir haberde, bir kişinin Devlet Bahçeli’ye bu fotoğrafı hediye ettiği şu ifadelerle aktarılıyor:

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Meclis’te yapılan dünkü grup toplantısında ilginç bir olay yaşandı. Toplantı sonrası izleyici sıralarında bulunan bir kişi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘ye ‘Bozkurt işareti yapan Atatürk‘ fotoğrafı hediye etti. Fotoğrafı görünce büyük şaşkınlık yaşayan Bahçeli’nin hediyeyi uzun süre incelemesi dikkatlerden kaçmadı.

Bu konu ile alakalı haber sitelerini karıştırdığımızda, söz konusu iddianın en erken Can Dündar‘ın kaleminden çıktığını görüyoruz. Dündar, Cumhuriyet’te şu satırları kaleme almış:

MHP Genel Başkanı’nın özel kalem müdürünün ardındaki duvarda ise Atatürk’ün pek az gördüğümüz bir fotoğrafı asılıydı. Beyaz gömleği içinde Atatürk, elini, bozkurt işareti yapar gibi uzatmıştı.

Bahçeli’ye MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye hediye edilen Atatürk fotoğrafı ile, Twitter hesabının paylaştığı fotoğrafın pek benzemediğini görüyoruz. Çünkü Tweet’te Atatürk’ün sol eli bu kadar net görünmüyor. Dolayısıyla ilk iş fotoğrafın tarihçesine bakıyoruz ve tersine arama yapıyoruz.

14 Temmuz 1936 tarihinde Florya’da Florya Köşkü inşaat alanında denetlediği anı gösteren bu fotoğrafta, aslında bozkurt işareti yapmadığı anlaşılıyor. Aksine, Atatürk, eliyle bir yeri gösterir gibi işaret ediyor. Ancak fotoğraf bulanık çıktığı için, elinin aldığı net şekil görünmüyor.

Atatürk’ün 1 Haziran 1935’te çekilen diğer fotoğraflarında da, eliyle ‘direktifler’ verdiği anlaşılıyor.

Atatürk, Florya Deniz Köşkü inşaatını ziyaret ediyor. (1935)
Atatürk, Florya Deniz Köşkü inşaatını ziyaret ediyor. (1935)

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu